Mesajı Okuyun
Old 06-04-2010, 17:49   #11
murat1974

Ben Av. Cengiz Bey'in eleştirisine katılmıyorum. Evet avukatın sır saklama yükümlülüğü vardır. Ama bilgilerin bir serverda duruyor olması bu bilgilerin herkesin erişimine açık olduğu anlamına gelmez. Eğer Ahmet Bey böyle bir hizmet veriyorsa bilgileri kimseyle paylaşmayacağını elbette garanti edecektir. Eğer bilgilerin paylaşılması söz konusu olursa bu da bunu yapan kişi açısından suç teşkil edecektir.
UYAP sistemini bütün herkes biliyor. UYAP sistemi de online bir sistem. Hepimizin bilgileri internet üzerinde online olarak duruyor. Diyebilirsiniz ki UYAP devletin projesi. Ama gene de sonuç itibariyle bilgiler online olarak internette. UYAP serverlarındaki bilgiler de suistimal edilerek kullanılabilme ihtimali her zaman vardır.
Başka bir örnek vereyim. Avukat olarak büronuzda sekreter çalıştırıyorsunuz. Sekreteriniz sır saklama yükümlülüğüne aykırı olarak mesleki bilgilerinizi 3. şahıslarla paylaşabilir. Bu ihtimal, internetteki bilgilerinizin paylaşılma ihtimalinden her zaman için daha fazladır bence.
Benim fikrimce dünyanın gittiği yönde internetten ve online ortamdan uzak kalamazsınız. Böyle bir şansımız yok. Sadece güvenlik gerekçesiyle online dünyadan ve internetten uzak durmak mümkün değildir.
Şu an internette avukatın sır saklama yükümlülüğünden bin kat daha fazla önemli bilgiler online olarak bulunmaktadır.
Av. Murat ÖZDEN