Mesajı Okuyun
Old 13-06-2012, 09:53   #17
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan mahmutmicoz
HMK'nın Madde 383- (1) Çekişmesiz yargı işlerinde görevli mahkeme, aksine bir düzenleme bulunmadığı sürece sulh hukuk mahkemesidir.

Not: Yukarıda meslektaşlarımın paylaşımlarını üzüntüyle karşılıyorum. birazcık araştırmak yerine kanunları kendilerince yorumlayarak "acaba" "ihtimal üzerine" "olabilir" vs. diğer kelimeleri kullanarak kendilerince yorumlamaktadırlar. Bir meslektaşımız bu yorumlara dayanarak sanıyorum davasını sulh hukuk mahkemesinde açmış ve davasında görevsizlik kararı verilmiş...

Uslubunuzdan dolayı sizi kınıyorum.

Ayrıca daha önce Mirasçılık belgesinin iptali hususunda görevli mahkemenin Sulh Hukuk mahkemesi olduğunu düşündüğümü belirtmiştim. Demekki KENDİMCE yorumlamışım. Bu KENDİMCE yorumuma devam edeyim.

HUMK madde 8/6 "Mirasçılık belgesi verilmesi hakkındaki isteklerle, bu belgenin değiştirilmesi veya iptali davalarını," sulh hukuk mahkemesinin görevleri arasında görmek mümkündür.

HMK 382/c-6 "Mirasçılık belgesi verilmesi" çekişmesiz yargı işlerinden sayılmıştır.
HMK 383 çekişmesiz yargı işlerinde görevli mahkeme sulh hukuk gösterilmiştir.
HMK 388 "Kanunda aksine hüküm bulunmayan hallerde, çekişmesiz yargı kararları maddi anlamda kesin hüküm teşkil etmez. (Bu maddenin HUMK'da karşılığı yoktur.) Şimdi şunu demek te mümkündür; ilk alınan veraset ilamı iptal edilmeksizin, yeni bir veraset belgesi alınacak, sonraki tarihli olanı geçerli kabul edilecektir. Bu önceki mirasçılık belgesi(lerini)nin iptal edilmiş gibi aynı sonuç doğurmasına sebep olacaktır.

Bu sonuca KENDİMCE HMK'da "miraçılık belgesinin iptali hükmü" olmayışından çıkartıyorum. Saygılarımla.