Mesajı Okuyun
Old 23-11-2007, 16:23   #1
avalaattin61

Varsayılan SSK sosyal güvenl.dest.primi ödemeyen işçinin hakları sorunu

Sayın arkadaşlar, bir konuda (açıklama ve örnek karar olarak)yardım talep ediyorum. Olay özetle şöyle: SSK dan yaşlılık aylığı alan bir kişi SSK kapsamında yeni bir işe giriyor, kuruma yazılı bildirimde bulunmadan yaşlılık aylığını da alarak 22 ay sonra işten çıkarılıyor. (Bu arada işveren tarafından da kuruma bildirilmiyor)İşçilik haklarını (kıdem, ihbar tazminatları, hafta tatili, izin, fazla mesai vb.) talep ediyor. Mahkeme delilleri toplayıp dosyayı bilirkişiye gönderiyor. Bilirkişi öncelikle "bu işçinin kaçak olarak ve şifahi sözleşmeyle ile haklarını garınti altına almadan çalıştığı için İş Yasası ve Sosyal Güvenlik Yasası hükümlerinden yararlanarak bir şey talep ve dava edemez diye rapor veriyor. (Bilirkişi bir meslektaşımız)

Sorun şu, bu güne kadar böyle bir şey duymadım ve okumadım. İşçiyi korumak amacıyla çıkarılan İş Kanunu'ndan yararlanamama ihtimali var mıdır? Bu yönde olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi beklediğim gibi, LEHE veya ALEYHE kararı olan veya tecrübesi olan arkadaşların yardımlarını bekliyor teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdilik hoşçakalın.