Mesajı Okuyun
Old 24-01-2009, 14:22   #9
Av.Salih Tekdemir

Öncelikle herkese selam edip asıl konuya gelmek istiyorum;
şu an akıl hastası birinin mirası reddi ile ilgili yürütmekte olduğumuz bir dava var. Konunun üzerinden uzun süre geçmesine rağmen sorularımı bu başlık altında sürdürmeye karar verdim. Böylelikle hem sitedeki kavram kargaşasına yol açmamak hem de belki aradan geçen bu süre içinde bu konu hakkında bilglenmiş meslektaşlarımızın yapacağı katkı ile buradaki belirsizliği gidermek için bir katkım olur diye düşündüm.

Konuya gelecek olursak;

Terekesi borca batık bir mirasın reddi ile ilgili. Mirası reddetmek isteyen 20 yaşlarında akıl hastası bir kız çocuğu. Mirasın reddi davasını açmadan önce sulh hukuk hakimine vasi atanmasına ilişkin başvuruda bulunduk. Sulh hukuk mahkemesi; mahcurun kısıtlanması ve aynı zamanda ' m.k md.419/2: kısıtlanan ergin çocuklar kural olarak vesayet altına alınmayıp velayet altında bırakılır.' gereğince annesinin velayeti altına alınmasına karar verdi. Karar kesinleşmeden mirasın reddi davasını açtık ilk ara karar: kararın kesinleşmesi ve M.K. 463/5 gereğince denetim makamının izninin alınması, şeklinde.

M.K nın md.342/2 '' vesayet makamlarının iznine bağlı hususlar dışında kısıtlıların temsiline ilişkin hükümler velayetteki temsilde de uygulanır.'' şeklinde. Mirasın reddi vesayet makamının denetimine tabi hususlardan biri.
Hal böyleyken annesi kısıtlı ergin adına mirasın reddini talep edebilecek mi? Mirasın reddi ile ilgili verilen ara karar var aynı zamanda. Vereceğiniz cevaplarınız için şimdiden teşekkürler....