Mesajı Okuyun
Old 25-06-2011, 18:00   #8
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Bu arada,

"Ama sayın avukatım, kimlik tespiti yapmadan nasıl düşme kararı veririz"

diyen kalemler olursa, onlara e-imzanın hukuki sonuçları - bağlayıcılığı vs. gibi konuları uzun uzun anlatmaktansa, Adalet Bakanlığı'nın bu konuda genelgesi olduğunu hatırlatın.

Genelge bende pdf formatında olduğu için foruma aktaramıyorum. Ancak ilgilenenler için Adalet bakanlığı Bilgi İşlem DB 25.11.2009 t. ve 5528 sayılı genelgedir.

İlgili paragrafı ise aynen:

Güvenli elektronik imza ile imzalanarak gönderilen belgeler, hukuki olarak el ürünü imza (ıslak imza) ile imzalanmış belge ile aynı nitelikte olduğu için bu nitelikteki belgelerin işlemsiz bırakılmaması, aksi takdirde işlem yapmayan kişilerin fiziki evraka işlem yapmamış gibi sorumlu olacağının bilinmesi...

...el ürünü imzalı bazı belgelerde uygulanan, belgeyi ibraz edenin kimliğinin kontrolü ile belgedeki imza sahibinin olup olmadığının tespiti ve buna ilişkin şerh düşülmesi işleminin, güvenli elektronik imzalı belgeler açısından uygulanmayacağının bilinmesi...

Saygılarımla...

Sayın Av.Hakan EREN,
Adalet bakanlığının genelgesi hakkındaki bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.Esasında güvenli elektronik imza ile imzalanıp Uyap üzerinden gönderilen belgelerde, kimlik dökümüne gerek olmadığını sizin benim bildiğimiz kadar bütün adliye personeli de gayet iyi biliyor.Tüm mesele idare-i maslahatçılıktan kaynaklanıyor.

Bu mesele önemli ve üzerinde durulması,yaygınlaştırılması gereken bir mesele.Büyükçekmece'deki bir Asliye Ceza mahkemesine Uyap üzerinden gönderdiğim bir feragat dilekçesi üzerinden uzun süre geçmesine rağmen işleme konulmadı.Hafta başında Uyap üzerinden kararın infaza verildiğini görünce mecburen mahkemeye gidip dilekçe vermek zorunda kaldım.

Bulunduğum yerden kalkıp Büyükçekmeceye gidip gelmem yarım günüme maloldu.İstanbul gibi orta ölçekte bir Avrupa ülkesi büyüklüğündeki bir yerde avukatlık yapıyorsanız, zihinsel yorgunluğunuzun üzerine,kaçınılmaz olarak fiziksel bir yorgunluk da ekleniyor.Uyap'ın etkin olarak kullanılmasıyla biz avukatların fiziksel yorgunluktan bir nebzede olsa kurtulması sağlanabilir.Zamandan sağlanacak kazanç ta cabası.

Genelgenin tarihi 2009,ancak ilk işlemimi dün yaptırabildim.Bu durumun oluşmasında bu kolaylıklardan yararlanmak için gerekli çabayı ve ısrarı göstermeyen biz avukatların kusuru var mı ? bence var..Bu konunun gündemde tutulması,uygulamanın mümkün olduğu kadar çok meslektaşımız tarafından talep edilerek yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum.