Mesajı Okuyun
Old 10-11-2011, 09:54   #33
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Konyalı,
1.
benim katılmadığım nokta, Sizin gerçekleşmesi mantıken olanaksız olan bir şey istemeniz. Biz olmamalı desek bile olurlar.
İlk mesajımın sadece başlığını okumuş gibi yanıtlıyorsunuz.

Adaletsizlik olduğu sürece adalet duygusunun rahatsızlığı da olacaktır. Bu sorunun çözümü adalet duygusunu yok etmek değildir. Bu sorunun çözümü adaletsizliği yok etmektir. Bir başka deyişle, önce adaletsizlik yok olacak böylelikle adalet duygusuna ihtiyaç duyulmayacaktır. Tersini düşünmek ters olur. Benim de böyle ters bir iddiam yoktur.

Alıntı:

2.
Adalet duygusu olmamalı cümlesi bir buyruk, bir rica, bir istek, bir arzu dile getirir ve başka bir kişiye veya makama hitaben kullanılır. Sizin buradaki muhatabınız kimdir?
Kanun koyucu mu, toplum mu yoksa başka bir kişi veya makam mı? Kime yönelik Adalet duygusu olmamalı cümlesi?
İlk mesajımın sadece başlığını okumuş gibi yanıtlıyorsunuz.

İlk mesajımda "bebekler üzerindeki deneylerden yola çıkılarak insanlardaki adalet duygusunun doğuştan var olduğu" iddiası aktarılmıştır. Bu iddia üzerine, adaletsizliğin ilk çağlardan beri azalmadığı, bu gelişmemişlik ortamında adalet duygusunun işe yaramaz bir yük olduğunu düşünüyorum. Ağır yükten kurtulmanın zamanı geldi, diye düşünüyorum. İnsanlar artık haksızlık etmemeyi öğrenmeli. Haksızlık olmayınca adalet duygusuna ihtiyacımız kalmayacak, diye düşünüyorum.

Alıntı:

Araştırmalara göre insanlığın 500 000 ile 90 000 yıl arası bir gelişimi söz konusu. Belirtilen süre içinde kendisini ancak günümüzün kültür seviyesine getirebilmiş olan insanlık: artık kendini geliştirmeli ve haksızlık yapmaktan artık vazgeçmeli demekle kendisini değiştirebilir mi sizce?
Dünyayı kurtaracak ve insanlığı yüzyıllarca ileri götürecek çözümler önermemi benden beklemeyiniz.

Ben sadece "insanların haksızlıktan vazgeçmeleri için ellerinde yeterince veri toplandığını ama insanların bu verileri kullanmadığını" düşünüyorum.

Örnek bir veri sunuyorum:
Resmi verilere göre 2002-2009 arasında terör olaylarında kaybedilen insan sayısı 1004 iken uğradığı şiddet sonucu hayatını kaybeden kadın sayısı 4063.

Alıntı:
Benim Görüşüm:
Adalet duygusu olmamalı veya
İnsanlık artık kendini geliştirmeli ve haksızlık yapmaktan artık vazgeçmeli demekle, insanların değişmesini sağlayıp adil bir dünya kuramıyacağımıza göre, insanları ve toplumu adaletsizliğe yönlendiren sebepleri araştırıp adaletin gelişmesini sağlayacak önlemleri almak gerekir.
"Adaletin gelişmesini sağlayacak önlemleri almak" çözüm olmuyor: Adalet marifet değildir.

Asıl hedef haksızlık olmamasını sağlamaktır. Haksızlık olmamasının tek çaresi insanların değişmesidir. Haksızlığın kaynağı adaletsizlik değil. Haksızlık insandan kaynaklanıyor.

Saygılarımla