Mesajı Okuyun
Old 20-03-2010, 19:01   #68
Avukat Ali TÜRKER

Hukuk fakültelerinden mezun olan her arkadaşımızın hukukun bilimselliği konusunda az çok araştırmasının olduğunu düşünüyorum. Sayın gemicinn de belirttiği gibi alanında uzman olanların değerli fikirlerini yeterince araştırmadan görüş beyan etmeleri sadece bilgi kirliliğine neden olacaktır. Ama ssadece bilim insanları böyle diyor diye hukuçuların fikir üretmesinin yanlış olduğunun söylenilmesi de yerinde olmaz. Doktrinde çözülememiş bir çok olgusallaşmış sorunların uygulayıcılar eliyle çözüldüğünü biliyoruz. Bilgi kirlenmesine neden olmadan üretilecek fikirler hukukun gelişimine az çok katkı sağlayacaktır. Akademisyenlerin üzerinde durması gereken konulara duyduğumuz saygı bir tarafa olarak uygulayıcıların da pratik ve tefekkür edayanan kanaatlerini ifade etmeleri zarar vermeyeceği gibi kanaatimce katkı sağlayacaktır.
Sayın gemicinin nedene bağlı fikir söylemine de aynen katılıyorum. Fikrin somut dayanağı yok ise olgunlaştırılmaya ve ondan sonra paylaşıma ihtiyaç duyacağı bana göre kuşku götürmeyecektir.
Selamlar...