Mesajı Okuyun
Old 26-11-2008, 14:04   #126
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan Can Sahin
Merhabalar,

Olasılıksız'ı ve ardından Empati'yi okudum (aslında Empati'yi okuyorum diyebilirim, 571. sayfadayım). İş yoğunluğu vs. gerekçelerle ikisini de sadece otobüste okudum. Otobüs indiğim durağa gelip de kapılar açılana kadar kitabın kapağını kapatamadım. Her ikisi için de geçerli sadece, Empati, Olasılıksız'a göre biraz dqaha ağır bir tempo ile ilerliyor.

Fakat son dönemlerde okuduğum en güzel iki kitap diyebilirim. Felsefe, fizik, polisiye, aksiyon ve bilimum duygu ancak bu kadar güzel harmanlanır.

Kesinlikle tavsiye ediyorum...

İyi günler...

Sayın Şahin "bilumum" duygu anlatılmaya kalkışılırsa sonu böyle olur. Empati'yi bitirmeyi başardım. Son on yılın "çoksatar" neyi varsa kitapta yer almış.

Aklımda kalanlar:

" Kahraman soruyor Tanrı var mı?

X- Yoktur, şundan şundan dolayı yoktur.
Y- Vardır, şundan şundan dolayı vardır.

Kahraman varlık yokluk üzerine epey konuşur.

x- Haklısınız, şundan şundan dolayı aklım karışmış. Tanrı vardır.
y- Haklısınız, şundan şundan dolayı aklım karışmış. Tanrı yoktur.

Kahraman zafer duyar. Her ikinizin de kafası karışmış, doğru. Suçlu siz değilsiniz. Size öğretenler suçlu. Onlar yanlış tanrıyı tanıttılar size. Asıl gerçek olan bir tanrı daha vardır. Ona ancak ölürseniz kavuşabilirsiniz. Gerçek tanrıya inananlar yılbaşı gecesi saat on iki de toplu olarak intihar ederlerse ona ulaşacaktır. "

Elbette ki bu kadar basit yazılmamış.Ama kitap bittiğinde aklımda kalan sadece bunlarsa, ben de pek suçlu sayılmam diye düşünüyorum. Zihinlerimizdeki sorular sıralanmış, filozofların yanıtlarıyla desteklenmiş, kaçma-kovalama sahneleriyle süslenmiş ABD dizileriyle beynimize pompalanan ne kadar "doğru "varsa yinelenip sunulmuş.

Bu arada yazar yola çıktığı "empati ve empatlar" konusunu zaman zaman unutmuş gibi. Ona ulaşabilsem de sorsam "kardeş, romanın anafikri nedir?" diye. Neredeyse her elli sayfada bir anafikir var. Zaman kargaşasını da aşamadığını düşünüyorum.Kayıp 17 yıl "inanılır" bir şekilde tüm karakterler için tatmin edici değil.

Kısacası roman tam bir inceleme konusu. Bir grup okumalı ve bölüm bölüm incelemesini yaparak sonucu bize aktarmalı.... Saygılar