Konu: imdat uyap
Mesajı Okuyun
Old 16-09-2006, 21:42   #15
alisuat

Sayın üyeler, yorumlarınızı birer birer okudum, öncelikle bir üyemiz UYAP nedir diye sormuş onu hemen cevaplayalım, hemde biraz bilgi vermiş olalım, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) sloganı ise yargının hızlı ve etkin kullanılması, dosyaların ve kalem kağıdın ortadan kalkması diye tarif edebiliriz. Öncelikle ben Yozgat Adliyesinde görev yaptığımı, UYAP işletime geçerken pilot bölge olduğumuzu ve bu işi Türkiye çapında en iyi yapan Adliye olduğumuzu söylemekle başlamak istiyorum, bunu nereden biliyorum, Bakanlık yetkilileriyle yapılan görüşmelerden ve arkadaşlarıma verilen takdir belgeleri ile maaş ikramileyerinden, görüşlere baktığım zaman genel itibariyle UYAP için öncelikle fizibilite çalışması yapılması gerekirdi, denetim için etkili ama iş yönünden çok kötü bir program birde kullanıcılar eğitimsiz deniliyor. Belirtmek isterim ki UYAP'ın teknik olarak alt yapısı hazırlanırken programı hazırlayan Havelsan yetkilerinden mühendisler Adliyeye gelerek her birimde kapsamlı bir araştırma yaptılar, haklarını yememek lazım, öyleki gelen mühendisler işleyişi ve de hukuku bizden daha iyi bilir hale geldiler, en ince ayrıntısına kadar not ettiler, daha sonra Ankara Havelsan'da bize eğitim verdiler, bu arada bir sayın üyemiz
Alıntı:
ancak değil programı kullanmak bilgisayarı bile zar zor idare eden ya da aslında çok güzel "solitaire" oynayan kişiler işin başında olduğu sürece ne hizmet içi eğitim ne de hızlandırılmış/normal kurslar fayda etmeyecektir.
demiş, ben adliyemiz adına şunu söyleyebilirim, yaklaşık 150 personelimiz var, yaş ortalaması 24-26 arasında ve hemen hemen hepside bilgisayarla çok haşır neşir insanlar, yani bilgisayarı sadece solitaire için kullanmayan insanlar, site yapan, program çalışmaları yapan insanlar, programı da çok güzel kullanan insanlar, neyse konunun özünden sapmayım.. UYAP sayın üyelerimizin dediği gibi bizim görüşümüz alınmaksızın (iyi olur mu olmaz mı bakımından) hazırlanan, hazırlanırkende fizibilite çalışması yapılan, eğitimi verilen ve halende oturduğumuz yerden kendi kendimize eğitimini alabileceğimiz, büyük paralar harcanan ve dünya da eşi benzeri olmayan bir proje, gelin görün ki kendi adıma söyleyebilirim ki UYAP güzel bir arşiv olmasından başka hiçbir özelliği olmayan, adaleti hızlı ve etkin bir şekilde kullandırmak yerine işleri daha da yavaşlatan ve de boştan yere harcanan emek ve para olarak görüyorum ki Antalya'lı meslektaşımın dediği gibi hiçbir kolaylığı görmedim, aksine işler daha da uzadı, ilk defa daböyle bir yorum gördüm. Ne deyim umarım ileride bizi haksız çıkartıp ülkemize ve milletimize çok iyi hizmetler verdiğini bize göstererek bizleri utandırır... saygılar