Mesajı Okuyun
Old 12-04-2007, 23:21   #8
Heybe Hukuk

Zamanşımı açısından, ceza zamanaşımına tabi. Dolayısıyla suçun işllendiği tarihe göre zamanaşımı süresinin hesaplanması gerekiyor. Ceza zamanaşımı da geçmiş ise; halihazırda ceza kovuşturmasının zamanaşımını keseceğine ilişkin karar da hatırlıyorum. Duruma göre dilerseniz ve bulamazsanız, arşivimi sizin için karıştırabilirim.

Suç ile ilgili olarak; ceza davasındaki olaya bağlı olabileceği inancındayım. Kovuşturmanın konusu neydi? Gerçekten de müvekkilinizin bilinçsiz ve sorumsuz bir eylemi neticesi şikayete konu olmuşsa; bu hususta ceza mahkemesi kararı da kesinleştiğine göre, eylemi ispatlanmış olarak düşünür, müvekkilinizin iş bu eylemi neticesi de bilinçsiz ve sorumsuz olduğu sonucuna varılabilir. Hal böyle ise bu dava dilekçesindeki ibare bence suç unsuru olmaz.

Ancak mesnedi olmayan bir söylem ise, hakaretten dolayı davacı hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Her ne kadar dilekçeyi yazan, avukat ta olsa; avukat vekil sıfatı ile işlem yaptığına göre; avukatı hakkında şikayetin yersiz olacağı görüşündeyim. Davacı hakkında şikayette bulunulursa, davacı da böyle bir ifadenin dilekçede kullanılmasının kendi talimatı dışında olduğu iddiasında ise o durumda vekilinin de ifadesine başvurulabilir ve oluşacak kanaate göre savcı işlem yapar bence.

Ayrıca bir meslektaşın, böyle bir durum için şikayet edilmesini doğru bulmuyorum. En azından, müvekkile böyle bir yöntem salık verilmemeli; müvekkilin çok ısrar etmesi durumunda, meslektaşla yapılacak bir görüşmeden sonra işlem yapılmasını doğru buluyorum.