Mesajı Okuyun
Old 18-03-2009, 11:01   #9
yener_ata

Sayın Alper bey öncelikle yapmış olduğunuz eleştiri için teşekkür ederim. Ancak bura size ufak bir hatırlatmada bulanmak isiyorum. Ben bu konu hakkındaki ilk görüşlerimi yazarken amacım ceza mevzuat içinde bulunan herhangi bir terimin var olup olmadığına bakmaksızın; bir fikir jimnastiği yapabilecek, ceza mevzuatımıza ileride yer alabilecek bir konuyu belirtmekti. Zaten sizin de malumunuz bundan 30 sene önce cinsel istismar suçlarında cd ve dvd ile ilgili hiçbir terim yoktu fakat günümüzde bu konunun nasıl şekillendiği aşikardır. Ancak biz hukukçuların sadece var olan durumları gözetmemiz, ancak kalıplarımızı daraltmamız ve sınırlarımızı zorlayamayışımızın bir sonucu olacaktır. Asrımızda küresel ısınmanın belkide insan öldürme suça kadar ehemmiyet kazanmayacağı bir muammadr, burda indsan öldürme suçu dememdeki maksat: sürekli artan sıcaklığın ekolojik dengeyi bozabileceği ve bunun bir etkisi olarak insan hayatının tehlikeye gireceği veya yok olacağı ihtimalidir. Fakat herşeyden üstün olan insan hayatının korunması belkide ileriki zamanlarda ceza mevzuatımızda yer alacak bir konu olacaktır.
Ancak iklim konusunun hukuka uygunluk sebebi olabileceği ya da kusurluluğu kaldıran veya azaltan bir unsur olmayacağı sadece bizim hukuk sistemimize bakılarak verilecek bir karar olmamalıdır. Ben bu konu hakkında güncel hukuk dergsinde okumuş olduğum bir makaleyi sizinke paylaşmış ve ilgili olayda yargıçların greenpeace üyesi 6 kişiyi iklimin hukuka uygunluk sebebi olarak dikkate alıp cvezalandırmadığını belirtmiştim. İşte bu aşamada ileride bizim mevzuatımızda da böyle bir düzenlemenin olup olamayacağını siz değerli büyüklerimin görüşlerini sundum. Belkide 2. sınıf bir hukuk öğrencisi olmamın ve tam olarak hukuk sitemimize vakıf olamayışımın sonuçları olan temel hatalar yapmam affedilemez fakat benim buradki amacımın sadece bir beyimn jimnastiği yapmak olduguda unutulmamalıdır. Bu hatalarımın siz büyüklerimce düzeltilmesi benim için büyük bir onur olacaktır. Bu nedenle şimdiden yapacağınız tüm eleştiriler için teşekkür ederim
Saygılarımla .... YENER ATA