Mesajı Okuyun
Old 13-12-2012, 22:13   #14
z.k

Bankalar tarafından işgüzarlık yapılıp tüketicileri caydırmak için istenen dekontlara bedel talep ettiğini sıklıkla görmekteyiz.
Bir Finans Bank'asının müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşmede bu masrafı genel merkezin talimatı ile alınmaya başlandığını söyledi. Dosya masrafı iadesinden önce böyle bir durumun söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.
Benim değerli meslektaşlarıma nacizane tavsiyem;
Eğer müvekkil (tüketici) bu evrakları talep etmiş ise her halükarda değişik adlar altında 'dekont bedeli' tahsil ediyorlar. Bu, 4077 sayılı yasa uyarınca haksız şarttır ve ve Sn. Av. Şükrü'nün belirttiği gibi Bankacılık Yasasında da tüketiciye verilmesi zorunludur. Kaldı ki, bir dekont bedeli için 30 TL yahut daha fazla bir bedel alınması iyiniyetle bağdaşmaz. En fazla 0,25 TL evrak bedeli alabilir (ki bu benim görüşümdür) kalan miktarın iadesi talep edilebilir. Ben bu şekilde yapıyorum.
Diğer bir ihtimalde ise bu evraklar 'AV' olarak talep edilebilir. Bu durumda AV. Yasasının 2. maddesi devreye girer ve Bankalar bu evrakları tarafınıza göndermek zorundadır. Bu durumda bir Avukattan ücret talep edebilmeleri mümkün değildir, (en azından benden istemediler henüz)
Bankalar tarafından son zamanlarda çıkarılan diğer bir zorluk ise Bankacılık K 73. maddesidir. Evrak talep ettiğim bankalar 'müşteri sırrı' olduğu ve vekaletnamemde özel yetki bulunmadığı gerekçesiyle talebimi (defalarca) reddetmişlerdir.
Bununla ilgili C. Başsavcılığı'na şikayette bulundum, ama sonuç 'takipsizlik' oldu.
Bundan sonraki almış olduğum vekaletnamelere '..bankalardan evrak almaya, evrakları incelemeye...' gibi bazı yetkiler koydurmayı alışkanlık haline getirdim.

SAYGILARIMLA