Mesajı Okuyun
Old 03-10-2008, 14:50   #171
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Hayır.
Orhan Pamuk kötü bir yazar. "Yüreğinden fışkıranları ve beyninden fırlayanları" çalakalem yazan Stj.Av.Emin kardeşimize, O'nun tahammül sınırlarını zorlayacak kadar yazdığımız eleştirilere bir bakalım; çoğu Türkçe'nin doğru kullanımı üzerine. Bu eleştirileri Orhan Pamuk'dan neden esirgeyelim?
Prof.Dr.Ali Nesin için "aritmetiği biraz zayıf ama çok iyi matematikçidir" diyebilir miyiz?
Temeli olmayan bir bina sağlam olabilir mi?
Hayır, Orhan Pamuk iyi bir yazar değil. En başta Türkçe bilmediği için kötü bir yazar. Eh, "barut yok" dedikten sonra gerisinin bir önemi yok.
Son paragrafta yazdığınız espriye gelince: Belki gerçekten de o yetenekli çevirmen(ler) sayesinde Orhan Pamuk'a Nobel Edebiyat Ödülü verdiler.

Aynen katılıyorum. Üstelik okumadan yorum yapmış değilim, toplam beş kitabını okudum. Artık okumaya gerek duymuyorum. Farklı zamanlarda farklı hikayelerle gündeme gelen yazarın her kitabı böylesine çok satılıp deyim yerindeyse hiç okunmazsa bir sorun var demektir ki sorun yazarlığın ilk koşulu olan dilin kullanımındaki aksaklıktır. Son olarak kitapları modernizmden çıkıp postmodernizm etkisine girdikten sonra daha dağınık bir kurgu ile, daha anlaşılmaz ve bozuk bir dille yazılır oldu.