Mesajı Okuyun
Old 05-12-2011, 14:21   #7
AV.SEDAT

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
Değerli üyelerimiz ibrahim özçaycı ve AV.SEDAT davalarının seyir ve varsa sonuçlarını burada bizimle paylaşırlarsa çok faydalı olur düşüncesindeyim.
Benim müvekkilime, kooperatif merkezinde hisse devirleri yapılırken ibraname adı altında bir belge imzalatmışlar; devir evraklarının arasına karıştırarak, hatta biraz da gürültüye getirilerek..

Bu nedenle açtığımız istirdat davasını ilk başta kaybettik.. .

Temyiz ettim.... müvekkilin ve vekili olarak benim gönderdiğim ihtarlar karşısında bizden alınan ibranamenin alakasız olduğunu, kendi iradesi ile ibraname verecek birinin 5 defa ihtar çekmesinin bir mantığı olmadığını; müvekkilin kandırılmış olduğunu, yönetimin hisse devrine izin verme (en azından geciktirme ve alıcıyı ürkütme) imkanının müvekkili bu evrakları imzalamaya zorladığını, müvekkil bütün aşamalarda avukatıyla birlikte hareket ederken, bir şekilde tek başına yakaladıklarında bu imzaların kendisinden alındığını, ibranameye koop. vekilinin, alıcı ve vekilinin (ne alakaları varsa) ama sadece müvekkilin imzasının alındığını... yani kısaca hile ve bir tür ikrah gibi irade fesadı oluşturan eylemlerle belgenin müvekkil elinden alınmış olduğunu söyleyerek temyiz ettim.. Yargıtay dosyayı benim temyiz sebeplerimin hepsinden biraz bahsederek, hesaplama yapılması ve fazla ödenmiş bir bedel varsa iade edilmesi gerektiği şeklinde bozdu.. Yani, hisse devri ile aynı tarihte alınan ibranameyi geçerli bulmadı; o yokmuş gibi hesap yapılmasını istedi... Tartıştığımız konuyla ilgili bir karar olmadı bu HD kararı.. Ancak "ibraname" denen evrakın güvenilirliğini sarsmak anlamında bana çok özel bir karar gibi geldi.. Bilmiyorum belki de bozma gerekçeleri bana ait olduğu için öyle gelmiştir

Şu anda bu aşamadayız. Henüz ihraç edildiğimiz dönemle ilgili olarak faiz ödeyip ödemeyeceğimiz, ödeyeceksek bunun akdi (koop. sözleşmesi) faiz mi olduğu yoksa yasal faiz mi olduğu konusunda bir gelişme yok. bilirkişi raporuna göre bir karar verilecek sanırım.. bir gelişme olursa buradan bildiririm..