Mesajı Okuyun
Old 10-09-2007, 15:24   #5
Av. Hatun Olguner

Habibe Hanıma katılıyorum. Yukarıdaki cevabımda,babanın alkol ve kumar tutkusu nedeniyle,kendine ve ailenin malvarlığına zarar verebilecek tasarruflarda bulunma tehlikesi anlaşıldığından,malvarlığının anne tarafından çocuklara hibe edilebileceği bilgisini yazmış ve önermiştim. Burada amaç,babanın bilinçsiz ve dağınık yaşantısından kendisini ve aileyi korumak olabilir. Yoksa,malların sırf babanın haklarına zarar vermek için kaçırılmasını planlayan yönü ile 10.maddedeki soru hukuka aykırı bir eyleme ilişkindir.
Zaten cevabın devamında,babanın hatalarına ve haklarına insanca yaklaşılması ve intikam amaçlı mal kaçırma işlemlerinin adalete ve vicdana uygun düşmeyeceği yorumum da mevcuttur. Yine de,katılımcının,muvazaalı işlemlerle mal kaçırma niyetine dayalı bir yardım yorumu olarak algılanmaması için,hibe yolu ile çocuklara mal aktarımı yapılabileceği bilgisini sildim.

Sosyal realite çok yönlüdür,babanın,annenin,çocukların,
tüm ailenin teker teker kendi açısından anlaşılmaya ihtiyaçları,hakka,adalete uygun beklentileri vardır,bu beklentilerin tümünü adalet ,ahlak ve hukuk düzeninin objektivitesi,anlayışı,dengesi içinde gözetmek ve değerlendirmek gerekir.