Mesajı Okuyun
Old 07-09-2011, 23:18   #19
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Davacı işçi, konuyu mahkeme önüne getirdiğine göre elbette ki taraflar arasında bir niza vardır; lakin madde düzenlemesinde bahsedilen husus taraflar arasındaki işbu niza değil, miktarın nizalı/açıkça belirli olup olmadığıdır. Yine genel olarak yaşanan durumumuza dönersek; işveren demektedir ki: fazla mesai yapmadı veya günde 2 saat fazla mesai yaptı; işçi demektedir ki: hayır günde 5 saat fazla mesai yaptım. Bu durumda TARAFLAR ARASINDA TARTIŞMASIZ veya AÇIKÇA BELİRLİ BİR MİKTARDAN bahsedilemeyeceği sarihtir ve bölünebilir talebi hakkında işçi kısmi dava açabilir (diye düşünüyorum ).

1- İşçi, "2 yıl boyunca her gün 5 saat fazla mesai yaptım, bunun karşılığı da 10 bin liradır, işveren bana bu 10 bin lirayı vermedi, versin" dedi.
1.a. İşveren, "Evet her gün 5 saat fazla mesai yaptı ama parasını aldı" dedi,
1.b. "Hayır 3 saat yaptı" dedi,
1.c. "Bu adamla benim aramda bir iş sözleşmesi yoktur" dedi.

2- Vatandaş, "benim bu adamdan 10 bin lira alacağım var. Ahan da sözleşme. Faiziyle birlikte 12 bin... Ödesin" dedi.
2.a. "Davalı ne sözleşmesi ya? Sözlşemeyi yaptık ama o sözleşmedeki sözünde durmadı ki bu adam" dedi.
2.b. "O sözleşmedeki benim imzam değil ki..."
2.c. "Faiz o zaman değil bu zaman başlar, o da 2 bin değil, bin lira eder.."
2.d. "İyi de ben zaten 6 bin lira ödedim..."
dedi...
2.2. Hakim de dedi ki, "böyle de sözleşme mi olur, bu kadar faiz mi belirlenir, batıracan mı adamı? 12 bin değil, 9 bin al!"

Çok mu farklı 2 senaryo?

"Borcum borç, ne öderim ne inkar ederim" diyene mi açacağız "belirli alacak davasını(!)"