Mesajı Okuyun
Old 20-05-2007, 00:03   #5
advokat34

Ben de meslektaşlarımın aktardıklarına bir ayrıntıyı eklemek istedim. Unutmayalım ki ölen eş Alman vatandaşı olduğu için ölümünün burdaki Nüfus idarelerine işlenmesi diye bir şey olmaz sanıyorum. Bu sebeple bayan eş Türk nüfus kayıtlarında evli gözükmeye devam edecektir. tanıma davasının açılamayacağı görüşüne katılıyorum ancak şöyle bir idari yola gidilebilir diye düşünüyorum; Alman ilgili makamından alınacak ve ölüm durumunu belgeleyen belgeyi (Apostille gibi gerekli tasdikleri de yaparak), burada noter tasdikli türkçe tercümesini yapmak suretiyle, Türkiyedeki ilgili nüfus müdürlüğünde bayan eşin ölüm nedeniyle medeni durumunun tescili talep edilebilir. Burada kadın koca soyadında kalmaya devam edecektir. Ancak benim anlamadığım bayan eş Almanyada DR.luk yaptığına göre, koca soyadı burada değil orda kendisine lazımdır. Madem Alman Hukukunda kadın boşanmadan sonra koca soyadında kalıyor diyorsunuz o halde sorun ne anlamadım? Kadının orda koca soyadında kalmasını zaten burdaki Tanıma davası etkilemeyecektir. Çünkü kadının çifte vatandaş olduğunu söylüyorsunuz. Tanıma sonucu Türk kimliğinde soyadı değişecek ama Alman kimliğinde bir değişiklik olmaması lazım. Sizin dediklerinizden Almanyadaki boşanma sonucu bayan eşin kızlık soyadına döndüğü anlamı çıkıyor. Eğer öyleyse, Türkiyedeki tanıma davası veya idari işlem bu soyadı durumunu değiştirmeyeceğinden ancak soyadı tashih davasıyla bu durum mümkün olacaktır bence. Yabancı soyadı olunca burda dava açılmasından bir sonuç alınır mı bilmem ama kanaatimce Haklı sebeplerle Almanyada açılacak bu davayla işiniz daha kolay olacaktır. Biraz uzun oldu ama!!!!!!!!