Mesajı Okuyun
Old 24-06-2010, 17:28   #1
GECE

Varsayılan ZİNA sebebiyle boşanmada 6 aylık sürenin baskı altında geçmesi

Merhaba sevgili meslektaşlarım,
Müvekkilemin eşi farklı kadınlarla birlikte oluyor ama en ispatlanabilir olay eylül sonları/2009'da oluyor. Davayı 17.06.2010'da açtık. zina sebebiyle boşanma için "öğrenmeden itibaren 6 ay" demiş yasa, bu süre hak düşürücü. 6 ay geçmiş ama müvekkil kocasının tehdit ve hakaretlerinden ürktüğü için bir süre boşanma d. açmaya cesaret edememiş. Aldatan eş küfür ve tehdit dolu mesajları vs var. Yani müvekkilin iradesi baskı altında imiş. Olaydan buyana eşler ayrı yaşıyor zaten. Ben dava dilekçesinde "[FONT='Verdana','sans-serif']öncelikle ZİNA sebebine binaen, bunun mümkün olmaması halinde ise TMK m.166(evlilik birliğinin sarsılması) uyarınca[/font][FONT='Verdana','sans-serif'] davalıdan boşanmasına" dedim. Yani hakim "zinada süre geçmiş" derse m.166'yı alternatif olarak düşündüm. Ama iyi bir tazminat isteyebilmek için zinadan boşansınlar istiyorum. Mesleki tecrübelerinize göre zina için 6 ay değil de 5 yıl işletilebilir mi burada (çünkü affetmeyen ve boşanmaya kesin kararlı aldatılan eş, korktuğu için bir süre dava açmaya cesaret edememiş)?