Mesajı Okuyun
Old 24-06-2005, 10:50   #122
nursel citil

Sayın gemici,
Gerçekten akıl sözcüğü pek çok anlamda kullanılıyor.
Düşünme, anlama ve kavrama gücü, hafıza, bellek,öğüt, salık verilen yol, düşünce, kanı gibi
Bazı konuların ne olduğunu açıklamak için çeşitli düşünceler ortaya atılmıştır.Bu felsefe dediğimiz bir bilim dalını ortaya çıkarmıştır.Siz de bizi düşünmeye sevk etmişsiniz. Naçizane ben de aklın ne olduğu konusunda düşüncelerimi açıklamak istedim.
Bazen küçük çocukların çevreyi keşfetme merakı ile sorduğu sorular vardır hani her zaman kullandığımız ama ne olduğu üzerinde fazla kafa yormadığımız için cevap veremediğimiz yada ne olduğunu açıklamakta zorlandığımız sorular.
Bu bana bir başka atasözümüzü hatırlattı "akıl yaşta değil baştadır" gibi
Gerçekten günlük hayatımızda akıllı insan kavramını çok kullanırız ama kim akıllıdır kim değildir? Bunu belirleyen ölçüler nelerdir? Bunları anlamak bu sözcüğü kullandığımız kadar kolay değildir.
Yıllardır bilimle uğraşmış, yeni bilinmeyenleri keşfetmiş insanlar bile kimi zaman hiç eğitim almamış bir insandan yeni bir şeyler öğrenebilmektedir. Bunun nedeni yeryüzünde yaşayan insanlar kadar birbirinden farklı hayat var ve insana hayatın öğrettikleri de bir o kadar farklı şeyler olabiliyor. Çünkü insanın karşısına çıkan olaylar, insanlar, nesneler her zaman birbirinin aynısı değildir.