Mesajı Okuyun
Old 20-07-2012, 09:19   #15
suskun_juliette

Merhabalar,
Öncelikle şunu ifade etmek isterim, meslektaşımız o sekreteri kovmayacaktır. Nedenine gelirsek; çünkü sekreterine o biçimde davranmaması gerektiğini belirtmemiş, o zihniyeti en başından aşılamamıştır çalışanına. Avukatlar, aynı zamanda katiplerinin hal ve hareketlerinden de sorumludur. Çünkü her biri bir anlamda hukukun pratikte belirginleşmesi için bu mekanizmada yer almaktadırlar. Bu bahsettiğiniz tipteki bürolarda avukatla sekreter bile çoğu kez yüz yüze gelememektedir. Her anlamda başı boş bırakılmış ve tahsilata odaklanmış bir büro vardır karşımızda. Sekreter kanalıyla avukata ulaşmak bir hayalden öte olmayıp en iyisi bağlı bulunduğunuz baroyu arayarak avukatın GSM numarasını öğrenmek ve bu şekilde şahsi olarak görüşmektir. Ne derece etkili olur bilinmese de, bu yöntemle en azından bizzat muhatap bulabilmiş olmanın rahatlığını duyumsayacağınızı düşünmekteyim. Avukatsan avukatsın, ne yapalım bir sürü avukat borçlu var diye pervasızca cümleler sarf edebilen kişide değildir suç. En azından yalnızca onda kabahat aranamaz. Avukat, yanında çalıştıracağı kişiyi özenle seçmeli, saygı çerçevesinde görüşmelerin yapılması gerektiğini, borçlu olsa da onun bir insan olduğunu ve evrensel ilkelerle kişilik haklarının koruma ve güvence altına alındığını bildirmelidir. Bazı bürolar görüyorum, avukatlık bir kenara dursun TAHSİLATÇILIK yapmaktadırlar. Fuzuli yer işgal etmeyiniz efendim, tahsilatçılık için böylesine kutsal bir mesleği etiket olarak kullanmayınız. Bırakın, siz yine telefonla arar sms ile insanları dize getirirsiniz nasılsa!Böylelerinin en kısa zamanda aymazlıktan uyanmalarını ya kendilerine Tahsilatçı olarak bir kariyer edinmelerini ya da madem avukatlık yapacaklarsa bu mesleğe layık olarak icra etmelerini salık veriyorum.