Mesajı Okuyun
Old 11-11-2011, 18:37   #1
Av.Güler Şahin

Varsayılan Dosyaların birleştirilmesi

Arkadaşlar merhaba,
Bir meslektaşım tarafından açılan maddi-manevi tazminat davasında, sadece tedavi giderlerine ilşkin maddi tazminat talebinde bulunmuş. Ayrıca bu talepleri sadece şöföre karşı (trafik kazasına ilişkin maddi-manevi tazminat) taleplerini yöneltmiştir. Dosyayı ben devraldıktan sonra sigorta şirketine karşı da dava açıp diğer dosya ile birleştilmesini talep ettim ve dosya da birleşti. Ancak ben sigortaya açmış olduğum ikinci davada tedavi giderleri ile beraber fonksiyon kaybına da uğradığını (devlet hastanesi tarafından verilen raporda sağ kolunda fonksiyon kaybı mevcut) da beyan ettim. Dosya bilirkişiye gitti ve dosyayı incelediğimde her iki dosya için de ayrı beyanda bulunmuşlar ve her iki dosyada da sadece tedavi giderlerine ilşkin incelemede bulunmuşlardır. Yani birleştirilen dosyada konu ettiğim fonksiyon kaybına ilşkin herhangi bir incelemede bulunmamıştır.
- Böyle bir talep mümkün değil midir? Yani ilk davada belirtilmeyen talep birleştirilen dosyada istenilemez mi ? Yani fonksiyon kaybına ilişkin tekrardan ek bir dava açıp, fonksiyon kaybından uğramış olduğumuz maddi zararların tazminini mi istemem gerekiyor?

-Ya da rapora itiraz edip, ek davamızda fonksiyon kaybından da bahsettiğimizi, bu sebepten dolayı müvekkilimizin fonksiyon kaybının da belirlenip sigorta şirketine karşı olan raporun bu husular dikkate alınarak tekrardan mı düzenlenmesini talep etmem gerekiyor?

-Ayrıca benden önceki meslektaşım talep etmiş olduğu manevi tazminat kanımca düşük olup, HMK gereğince miktarı(belirli olmadığı için) yükseltebilir miyim?

Saygılar...