Mesajı Okuyun
Old 29-09-2010, 18:23   #13
canaz

Varsayılan Evlenme İkramiyesi-İdari Dava-Görevsizlik Kararı

Benzer bir konu olduğunu düşündüğüm için paylaşmak istedim. Müteveffa babamdan dolayı Emekli Sandıığı'ndan yetim maaşı almakta iken 5510 sayılı Kanun'un yürürlüğünden sonra evlendim. Bu kez SGK'dan evlenme ikramiyesi talep ettim. Bir yıllık yetim maaşı tutarında ödeme yapıldı. 5510 sayılı yasaya göre iki yıllık maaş tutarında ödeme yapılması talebim Emeklilik İşlemleri dairesi tarafından reddedildi. Bunun üzerine bu kararın iptali ve eksik ödemeyle ilgili idare mahkemesinde dava açtım. Anayasa'ya aykırılı iddiam da vardı. Cevap, cevaba cevap gibi aşamalar da geçildikten ve dava açildıktan itibaren tam 1,5 sene sonra görevsizlik kararı verildi. Gerekçe olarak da 5510 sayılı yasadan kaynaklanan eksik ödeme ödemenin adli yargıyı ilgilendirdiği bildirildi. Bazı imkansızlıklar nedeniyle kararın ayrıntısını paylaşamadım ama dava açmış olan meslektaşların görüşlerini ve gelişmelerini okumak isterim.
Karşı vekalet ücretine hükmedildiğinden ve adli yargıda dava açılması halinde de benzer hakim yorumu ve karşı vekalet ücreti gibi kounulara takıldığımdan şimdilik Bölge İdare Mahkeme'sine başvurmayı ve adli dava açıp açmamayı düşünüyorum. Bu konuda da görüş paylaşan olursa sevinirim. İyi çalışmalar.