Mesajı Okuyun
Old 13-08-2010, 06:57   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,gösterdiğiniz destek ve yönlendirmelerle ilgili teşekkür ederim.
Evim ve maaşım olduğu için ücretsiz avukat talebinde bulunamam, her hizmetin karşılığı elbette ki var hele hukuk konusunda kaybımız kazancımızdan daha büyük olabilir, buna katılıyorum. Ama boşanma davaları 4.000 TL gibi limitleden başlıyor, özellikle kadınlar zaten en çok mağdur olan taraf ve mutlaka da yanlarında avukatı olmalı.
Avukat ücretini ödemek isteyen mağdur hanımlara da insaflı davranılamaz mı?Cevabınız için teşekkür ederim.

Sayın konuk,
Öncelikle davalarınızda mutlaka bir avukattan hukuksal yardım alınması gereğini vurguladığınız için teşekkür ediyorum.
Avukatlık ücreti, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nde gösterilenden az olmamak üzere avukat ve müvekkili arasında serbestçe kararlaştırılabilir. Boşanma davaları için tarifede öngörülen en az ücret şu anda 1.000-TL.dir. Ücret, bu tutarda az olmamak üzere davanın zorluğuna, avukatın harcayacağı zaman ve emeğe, olası sonuçlanma süresine, davadaki taleplerinize göre değişecektir. Yine ücretin ödeme şekli (peşin, taksitle, dava açılırken ya da dava sonunda gibi) değişkenlik gösterebilir. Aynı dava için çok farklı ücretler talep edilmesi, avukatlık mesleğinin serbest meslek olmasının bir sonucudur. Sizin ekonomik durumunuz da avukat tarafından mutlaka gözönüne alınacaktır.
Ancak avukat-müvekkil ilişkisinde ücretten daha çok, güven unsuruna önem vermenizin daha doğru olacağını anımsatır, davanızda adil bir sonuca ulaşmanızı dilerim. Saygılarımla.