Mesajı Okuyun
Old 30-07-2010, 18:09   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan onur turgut

Sizce bu durumda; idare mahkemesi mi yoksa iş mahkemesi mi görevlidir? İşin içinden çıkamadım.

İşin içinden çıkmak hakikaten zor. Ben görevli yargının, idari yargı olduğunu düşünüyorum.

Bu meselede ayrıntılara inildikçe, çözümsüzlük artmaktadır, bu sebeple genel esaslarla neden iş mahkemesi olamayacağını belirtmek isterim.

5521 sayılı yasa, 1475 Sayılı yasa ve 4857 sayılı yasanın ilk maddelerinde zikredildiği üzere, iş yargısının görev alanını belirlemekte temel ölçütlerden biri, davanın hizmet akdin/iş sözleşmesinden kaynaklanan bir sorundan doğmuş olması gerekmektedir.

Sayın Akpunar'ın alıntıladığı Anayasa Mahkemesi Kararı aslında bu ilke üzerinden hareket etmektedir.

Bununla birlikte söz konusu yasalara ek olarak 506/5510 sayılı yasalarla görevli mercii yerinin iş mahkemesi olduğu tayin edilmiştir. Ancak bu yasalarda da temel ilke taraflardan birin işçi oluşu ve uyuşmazlığın ilgili yasalardan kaynaklanmış olmasıdır.

2829 sayılı yasanın 12. maddesi ile iptal edilen AYM kararı neticesinde "ikramiye" ödemesine hak kazanan "memurlar" hizmet akdine göre değil idari sözleşmeye veya atama tasarrufuna göre hizmet ifa etmektedirler, bununla birlikte işçi değildirler.

Sayın Akpunar'ın zikrettiği 5510/102. maddesi ile uyuşmazlık konusu olan bir vaziyet yoktur. Eş bir söylem ile 5510 sayılı yasaya göre ihal edilen bir hak yoktur.

Bu görüşlerim herkesin bildiği gibi tartışmalıdır. Kesin değildir, bu konu hakkında Ankara 5. ve 8. İdare Mahkemeleri karar verdiğini duymuştum. İmkan dahilinde ise bu mahkemelerdeki dava akibetlerini araştırınız. Maalesef esas numaralarını bulamayacağım.

Hatırlatmak gerekir ki, Anayasa Mahkemesi Kararına sebep olan başvuru bildiğim kadarı ile Danıştay 13. dairesi tarafından yapılmıştı, iptal kararı neticesinde aynı mahkeme tarafından verilen bir görevsizlik kararı olduğunu hatırlamıyorum.

"Görev kamu düzeni ile alakalıdır, kıyas ve yorum ile genişletilemez ve değiştirilemez"

Ancak, yinede,

uyuşmazlık mahkemelerin kararlarında, Kamu İktisadi Teşebbüslerinde sözleşmeli ve kapsam dışı personel statüsünde çalışanların davalarında, yargı yerinin dahi idari yargı olarak belirlendiğini hatırlatmak isterim.

Kolay Gelsin...