Mesajı Okuyun
Old 12-11-2006, 13:03   #25
Serhat Arasan

Hukuk meslek değildir. Sosyal Bilimdir. Avukatlık ise meslektir.
Nasıl bir hukuk fakültesi öğrencisi Sayın Av.Adil Giray Çelik'in de haklı olarak ifade ettiği gibi nosyon (notion) sahibi olmak için çalışıp, performansına göre MEZUN olmalıysa, aynı şekilde avukatlık mesleği eğitimini aldığı staj dönemi sonunda da formasyonunu (formation) ispat etmelidir.
Bu ya staj yapılan mahkeme ve avukatın OLURU ya da SINAV şeklinde olabilir. Ve hatta bunların tamamı da olabilir.
Avukatlık sınavında test edilen husus kişinin hukuk fakültesinden mezuniyetinin yeterliliği (nosyon) değil, mesleki formasyonunun yeterliğidir.
Bu itibarla konuyu bir de tersten alarak irdelemenizi, bu sınavın sakıncalarını tartışmanızı beklerdim.

Diğer taraftan, hukuk fakültelerinde eğitimin yetersizliği, hukuk fakültelerinin çokluğu ve dolayısıyle hukuk fakültelerinden mezun olanların çokluğu konuları da konumuzla sıkı bağlantı içindedir.
Ancak, bunların arkasına saklanıp, sınava gerek yok demenin de fazla bir mantığı yoktur.
Asıl mantık şunu sorar; Peki sınavda geçemeyen ne olacak?
Hakim Savcı? Hayır, zira sınavlı, Adli Memur ? Hayır, Sınavlı.
Adliye kapsamında olmadığından diğer sosyal alanları buraya almıyorum.
Peki gerçekten bu sınavı geçemeyen avukatlık yapsın mı? Burdan bizi okuyan hukukçu olmayan vatandaşın "yapmasıııın" dediğini duyar gibiyim.

Dünyada bitirilmesi en zor fakültelerden biri ve belkide birincisi olan hukuk fakültesini kazanmış ve bitirmiş bir kişinin artık avukatlık sınavını da kazanması gerektiğini, ileride hayatını idame ettireceği, hak savunacağı mesleği için stajı ciddiye alarak formasyonu tamamlayarak, bu sınavdan geçeceğine canı gönülden inananıyorum.
Ha sınava "hayatımız boyunca sınavdan geçtik usandık artık" gerekçesi ile itiraz eden varsa o an için haklıdır ama hayatın bitmeyen bir sınav olduğunu kavramasına zaman vardır derim.
Saygılarımla.