Mesajı Okuyun
Old 25-07-2017, 09:48   #4
Stj. Bahtiyar TAŞDEMİR

Hayalleriniz bence yıkılmasın. Zira staja ilk başladığımda, öğrenciydim ve usul derslerine hâkim değildim buna rağmen ilk hafta dilekçe yazmam istendi. Ben de usul derslerinin hepsini almamam hasebiyle korkmuştum. Ancak verilen dilekçeyi araştırarak yazmaya çalıştım.

Gördüğüm, dilekçe yazdıkça stresimin azaldığı ve nelere dikkat etmem gerektiğini daha hızlı kavradığımdı. Unutmayın ki her zaman bir şeyleri eksik bileceğiz. Önemli olan avukatın çabanızı görmesi diye düşünüyorum. Zira kendimizi bu şekilde geliştireceğiz.

İstinaf dilekçesi hakkındaki sorunuza gelecek olursak, istinaf dilekçesi yazarken dikkat etmeniz gereken hususlar (kanaatimce);
Yerel mahkeme dosyasının iyi özümsenmesi ve esas hakkındaki iddialara karşı sunulan cevapların dikkatlice gözden geçirilmesidir. Zira dava veya cevap dilekçesinde ifade edilmesi gereken bir husus gözden kaçırılmış olabilir. Ayrıca dilekçede, içtihat veya doktrin görüşü yer almalıdır. Çünkü, bu hususların yer almadığı bir dilekçe, arzuhalcilikten başka bir şey değildir, bilginize. Kolay gelsin.