Mesajı Okuyun
Old 28-03-2011, 20:05   #163
Av.Ozan Kayahan

SÖZ SAVUNMANIN (Ak kaplıdan mı? Kara kaplıdan mı?)

Bir büyük şehirde kabadayının birisi lüks otelde kaldığı gece ne kadar rezalet varsa onların hepsini yapmış.
Camı çerçeveyi dağıtmış. Hiç kimse buna bir şey yapamıyormuş. Polis’ de ve Adliyede bir çok olayın faili olduğu halde delil yetersizliği yüzünden her sefer serbest kalıyormuş.
Bu kez otel sahipleri şikayetçi olmuşlar bir iki taraf dinlendikten sonra mahkemece tutuklanmasına karar verilmiş. Sanık eskiden hakimlik yapan bir avukatı müdafii olarak tayin etmiş ve vekaletnamesini vermiş , avukat dosyanın fotokopisini çekerek dosyayı incelemiş. İddaa name de sanığın aleyhine Türk Ceza Yasasında ne kadar madde varsa sevk maddesi olarak konulmuş ve duruşma günü verilmiş. İlk duruşmaya sanıkve avukatı girmişler. İddaaname sanığa ve avukata okunmuş. Sanıktan sonra avukata söz veren
Hakim : -Avukat bey siz ne diyorsunuz?
Avukat : -Hakim bey ben size bir fıkra anlatacağım. Lütfen dinlerseniz.
Hakim : -Avukat bey fıkranın dava ile ne ilgisi var. Olmaz öyle şey siz de hakimlik yaptınız bilirisiniz bu hukukları der. Avukat ısrar eder.
Hakim : -Hadi anlatın dinleyelim bakalım der.
Avukat: -Hakim bey kasabanın birinde yaşlı bir arzuhalci varmış. Bir gün yanına bir müşteri gelmiş bana dilekçe yazıver diye. Komşusundan şikayetçi olacakmış.
Arzuhalci: -Bak şu tarafa sana yazacağım dilekçe şu ak kaplı kitaptan mı olsun yada şu kara kaplı kitaptan mı olsun diye sorar.
Müşteri : -O ne demek arzuhalci bey diye sorar.
Arzuhalci: -Ak kaplıdan yazarsam 25 lira kara kaplıdan yazarsam 100 lira der.
Müşteri : -Aman arzuhalci bey iyisi olsunda parası önemli değil. Kara kaplıdan olsun der.
Bunun üzerine arzuhalci dilekçeyi yazar ve yazdıktan sonra da müşteriye okur ve müşteriye bakar ve ne görsün müşteri hüngür , hüngür ağlıyor.
Arzuhalci : -Ne oldu oğlum niye ağlıyorsun diye sorar.
Müşteri :-Ağlayarak… Aman arzuhalci bey bu adam bana neler yapmış ta ben bilmiyormuşum der.
Arzuhalci :-Komşusunun müşteriye ne kadar suç varsa onları yaptığına dair dilekçeyi doldurmuş.
Avukat :-İşte hakim bey iddaa makamı kasaba arzuhalcisinin dilekçesindeki gibi iddaa nameye ceza kanunundaki tüm maddeleri sıralamış. Ben bunun neresini savunayım demiş ve savunmayı bitirip yerine oturmuş.
Karar : -Sanığın tahliyesi ile sonuçlamış duruşma bitmiş.

Emekli Hakim O.G.

http://www.cerkesgazetesi.com/haber/...n-anilari.html