Mesajı Okuyun
Old 31-12-2012, 14:34   #3
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan emi_shn
Sayın meslektaşlarım 7 kardeşin babalarından kalma bir tarla mevcut. Paylaştırma yapılmamış halen murisin ismi yazılı tapu kaydında.20 sene önce benim müvekkilim bu tarlanın kendisine satışı konusunda bu yedi kardeşten biriyle anlaşıyor ve değerinin de üzerinde bir fiyat vererek tarlayı alıp kullanıyor ancak tapuda malik olarak halen murisin ismi geçtiği halde kullanıyor yani tapuda bir işlem yapılmamış kendi aralarında bir sözleşme yapmışlar.
Sözleşmede şu kişiden şu tarlayı şu fiyata aldım şeklinde ibare var.Sözleşme yapıldığında bu kardeş diğerlerinin vekaletlerinin olduğunu hepsinin rızası olduğunu söylüyor ancak şu an bir kardeşin vekaletinin olmadığı ortaya çıkıyor ve kesinlikle müvekkilin tarlayı kullanmasını istemiyor.
Şu durumda nasıl bir yol izlenmeli ,tüm kardeşlerin vekaletleri olsa idi bu sözleşmeyi delil göstererek tapu kaydının iptali ve müvekkil adına tescilini düşünürdüm ancak bir kardeşin vekaletnamesi yok bu sorunu nasıl çözebilirim?

Değerli meslektaşım,
Sözleşme, zannımca el senedidir ve bu sözleşmeye, size satanın/ satıcı görünenin, "diğerlerine vekâleten" hareket ettiği de yine, zannımca yazılmamıştır.
Miras şirketine dahil ve iştirak hâlindeki bir gayrimenkulün üçüncü kişiye satışı veya satışının vaadine ilişkin kaideler malûmdur ; müvekkilinizin sebepsiz zenginleşme ve uyarlama kurallarına dayanmaktan başka yapacağı yoktur. Kolay gelsin...