Mesajı Okuyun
Old 15-12-2011, 19:00   #277
Mozkul

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
Çok iyi olmuş ama tespiti istemeden asgari miktarı talep etseniz nasıl olur? Zira eda zaten tespiti içerir.. Şöyle: belirlenebilmesi mümkün olmayan belirsiz alacağı için tahkikat aşamasında ortaya çıkacak asıl alacak miktarına kadar arttırım yapmak üzere şimdilik asgari olarak gösterilen 15.000,00TL’nin dava tarihinden işleyecek ticari faiziyle birlikte davalıdan alınarak davacıya verilmesine,

Üstadım , öncelikle teşekkür ederim.Aslen bende sizin belirttiğiniz gibi yazmıştım ama daha sonra şöyle düşündüm;

Davayı belirsiz alacak davası olarak nitelendirtikten sonra 107/3 uyarınca ayrıca bir tespit istenilip istenilemeyeceği noktasında kafam biraz karıştı.Her ne kadar 107/3 için 109 da olması gereken bir fıkra olduğu görüşüde olmasına rağmen bu fıkrayıda işin içine gizledim denilebilir.İlerki aşamalarda lehime olarak kullanabilirim düşüncesiyle. Mesela olaki dava değeri harcın yatırılmasına engel olacak kadar çok çıkar o zaman tespit istemime dayanarak alacağın salt tespitini istemekle yetinebilirim gibi.....

Bir diğer yandan burdaki tespit kelimesi 107/3 deki belirtilen durumdan ayrık olarak, eğer uygulama yargıtay içtihatlarıyla aleyhe dönecek olursa (107/3 deki tespit davasının 109 la uygulanabileceği gibi) bu vakit sadece tahkikat aşaması sonucunda belirlenen miktarın eda davası içerisinde zaten yer alan tespit olduğu tezide ileri aşamalarda sürülebilir diye düşündüm.

Nitekim dava dilekçemde durumu şöyle belirttim.

"Sonuç şudur ki; belirsiz alacak davası bir eda davasıdır. "Eda davasının kabulü halinde verilen hüküm, 2 hususu içerir: 1) Davanın dayandığı hakkın veya hukuki ilişkinin var olduğunun TESPİTİ; 2) Davacının istediği edanın yerine getirilmesi hususunda davalıya yöneltilmiş bir EMİR... (Prof. Dr. Baki KURU, Hukuk Muhakemeleri Usulü, Cilt II)""