Mesajı Okuyun
Old 12-05-2003, 11:15   #7
Ahmet Güngör

Selam

Ali Beyefendi...

Bana da bu sorunla ilgili birkaç müvekkil gelmişti. Ben soruna şöyle yaklaşmıştım...
1- Öncelikle bu konutlarda tapu yok, bağımsız kat mülkiyeti yok, yani Kat Mülkiyeti Kanununun uygulanma olanağı yok. O halde bir aidattan da söz etme olanağı yok.
2- O halde, bu sitelerin veya blokların, Kat Mülkiyeti Kanununa uygun bir yönetimi de yok! Yani muhatap yok. Aidatların ödendiği şirket hangi sıfatla bu paraları topluyor. (Bana gelen müvekkiller kendi bloklarında özerk bir yönetim oluşturdular. Kendi bloklarını kendileri yönetiyorlar.)
3- Aidat ödenmediği için yapılan icra takiplerini hangi avukatlar hangi müvekkilleri adına yapıyorlar? Bu konuya özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. Benim davamdaki örnekde, tüzel kişiliği olmayan, bir (... site yönetimi) vekaletname çıkarmıştır. Apartıman yöneticilerinin bir avukata vekaletname çıkarması mümkündür ancak, kat malikleri kurulu kararını da notere ibraz etmelidir. Böyle bir kurul ve kurul kararı olmadan noter nasıl vekaletname düzenlemiş, ben anlayamamıştım.
Muhtemelen sizin olayınızda da böyle bir durum olacaktır.

Bana, kendilerine icra takibi yapılan site sakinleri gelmişti. İcra takiplerine itiraz ettik. Mercide itirazın kaldırılmasını istediler. Mercilerden biri, dar yetkili bir mahkeme olan İTM'de bu davanın görülemeyeceği gerekçesiyle davayı reddetti. Diğer taraf genel mahkemede dava açmadı. Diğer merci, bence daha doğru bir karar vererek, taraf ehliyeti olmadığından davayı reddetti.

Sanırım bir fikir vermiştir.

Kolay gelsin...