Mesajı Okuyun
Old 28-09-2007, 13:11   #5
Av.Nur Hayat BURAN

Varsayılan Peki Emine'nin maaşı nasıl etkilenecek?

Teşekkkürler Krizantem,

Şükrü Hocanın yazısı aşağıdaki gibidir;

GEÇENLERDE, bir kadın okurumuzdan, ilginç bir soru geldi. Birlikte okuyalım;

"Şimdiye kadar, dört kez evlenen ve dört eşi de vefat etmiş bulunan talihsiz bir bayanım. İlk üç eşimden de ayrı ayrı (SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'ndan)
'dul aylığı'
alırken dördüncü eşimle evlendim. Aylıklar kesildi, ancak dördüncü eşim çok varlıklı olduğu için, para sorunu yaşamadım.

O da vefat edince, psikolojik yönden perişan oldum. Yaşım oldukça ilerledi, bir daha evlenmeyi düşünmüyorum. Dördüncü eşim, SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı'ndan aylık almıyordu. Özel banka emekli sandığından aylık alıyordu. Başvuruda bulunup, ilk üç kocamdan, tekrar
'dul aylığı'
bağlattım. Merak ettiğim şu; acaba dördüncü kocamdan da bir aylık bağlanır mı?"

YASA NE DİYOR?

Okuyucumuzun yazdığı olay gerçek mi yoksa bir kurgu mu bilmiyorum ama merak edip, "Gerek ilk üç koca gerekse dördüncü ölen kocadan, aylık bağlanması konusunda, hukuka aykırı bir durum var mı?" diye araştırdım. Şu sonuca vardım; ortada hukuka aykırı herhangi bir durum yok. Dul kalan kadın, ölen üç eşinden dolayı, üç ayrı sosyal güvenlik kuruluşundan da "dul aylığı" alabiliyor. Ancak, kocalarının üçü de aynı sosyal güvenlik kuruluşuna sözgelimi SSK'ya bağlı olarak çalışsalardı, eşine sadece bir kocasından "dul aylığı" bağlanacaktı. Büyük bir tesadüf, üç kocası da üç ayrı sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olarak çalışıyormuş. Dördüncü kocası da "banka emekli sandığına" bağlı olduğu için, oradan da aylık bağlanabiliyor.

Erkekler merak etmesin, bu avantaj onları da kapsıyor. Erkeklere de ölen eşlerinden dolayı "dul aylığı" bağlanabiliyor.

YAKINDA KALKABİLİR

2008 yılında, yeni sosyal güvenlik sistemi ile ilgili yasanın yürürlüğe girmesi ve bununla ilgili düzenlemelerin bir tek kanunda toplanması durumunda, ölen üç kocadan üç ayrı "dul aylığı" almak yerine, yalnızca bir kocadan dul aylığı alınabilecek.

Yukarıdaki yazıdan anlaşıldığı üzere sorumda yer alan Ayşe iki farklı kurum olması dolayısıyla maaş alabilecek. Ancak bu durum Emine'nin maaşını ne şekilde etkileyecek? Çok fazla olmadıysam lütfen yanıt verin.