Mesajı Okuyun
Old 14-10-2022, 14:13   #4
Av. Erdem Akçay

Yönetmelik:

Alıntı:
Kayıtlı elektronik posta sisteminin kullanımı

MADDE 11 – (1) KEP sistemi, bir elektronik iletinin tarafları veya muhatapları arasında KEP hesabı vasıtasıyla hukukî ve teknik güvenliğe sahip bir şekilde gönderilip alınmasını sağlamak ve güvenli iletişimde bulunmak gibi amaçlarla kullanılır.

(2) KEP hesabının, hesap sahibi tarafından kendi nam ve hesabına kullanılması esastır. Hesap sahibinin tüzel kişi olduğu durumlarda; KEP hesabı, bu Yönetmelik hükümlerinde belirtilen şekilde yetki verilmiş olan işlem yetkilisi tarafından hesap sahibinin nam ve hesabına kullanılır.

Alıntı:
Kayıtlı elektronik posta hesabının kontrol edilmesi

MADDE 12 – (1) Hesap sahibinin ya da işlem yetkilisinin, KEP hesabına erişerek gelen iletileri kontrol etmesi esastır.

(2) Mücbir sebep hâlleri dışında KEP hesabına erişilmemesi durumunda o işgünü içinde gelen iletinin ertesi işgünü hesap sahibine ulaştığı ve okunduğu kabul edilir.

Alıntı:
Hukukî sonuçlar

MADDE 15 – (1) KEPHS’nin KEP sistemi üzerinden sunduğu hizmetlere ilişkin olarak oluşturduğu kayıtlar ile KEP delilleri senet hükmündedir ve aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılır.

(2) KEP hesabı kullanılarak gerçekleştirilen tüm işlemlere ilişkin hukukî sonuçlar hesap sahibi üzerinde doğar.

KEP iletisini okumanın hesap sahibi için mecburi olması ve iletinin içeriğinin ispatlanabilmesi nedenleriyle işlemi KEP'le yapmak mümkün. En geç dokuzuncu günde KEP iletisini göndermek iyi olur. Bu sayede en geç onuncu günde okunmuş sayılır.

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Başvuru sözlü dahi yapılabilir. Yasa burada bir usulden bahsetmemiştir. Ancak sizlerin de düşündüğü gibi süresinde başvuru yapıldığının ispat külfeti işçide olduğundan başvurunun yazılı yapılmasında yarar vardır. Noter zorunluluğu yoktur. KEP yapmadım ama iadeli taahhütlü, mail yolu ile, elden kayda girdirmek suretiyle vs yaptım. KEP yolu ile de geçerli olacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar.

Meslektaşım, iadeli taahhütlü de içeriğin ispatı mümkün olmaz sanırım. Mailde de ilgilinin maili okuma zorunluluğu yok aslında. Maili görmediğini bile söyleyebilir.