Mesajı Okuyun
Old 08-02-2007, 23:29   #1
icra20

Varsayılan Aciz Vesikasının Sakıncaları

Haczi kabil menkul mal bulunamadığına dair haciz tutanağı aciz vesikası hükmündedir denilmesine rağmen bu tutanakla yetinmeyen özellikle kurum (Banka) vekilleri Yönetmelikte belirtilen borç ödemeden aciz vesikasını talep etmektedirler. Ve bu talepleri geneldede bazı icra dairelerincede yerine getirilmektedir. Ben buna karşıyım ve bugüne kadarda kimseye vermedim. Bir talep oldu onuda reddettim gerekçemde : Borçlunun sadece ikamet ettiği adreste mal varlığı araştırılmakta, Zira daha önce belki imkansızlık nedeniyle vatandaşın kendi ikameti dışında mal mülk edinmez idi, ancak borçlu Ankarada ikamet etmekte, ancak tatil bölgesinde veya başka illerde yatırımlarının olup olmadığı araştırılmamaktadır. Hatta yurt dışındada mal varlığı olup olmadığı araştırılmamaktadır. Ve bu araştırmada fiilen mümkün değildir. Alacaklı kurum tahsil edemediği alacağını alacağı aciz vesikası belgesine istinaden mali açıdan dolaylı olarak sağlayacağı vergi muafiyetiyle kaybını gidermeye çalıştığında devletimizin zararı söz konusu olacaktır.ve bu belge istismarada fırsat vermektedir. Örneğin Alacaklı kurum yetkilisi vekili Avukat ve borçlu üçgeninde yapılacak bir anlaşmaya göre kurum veya bankadan çekilecek kredinin ödenmemesi halinde kurum yetkilisi ve varsa avukat nihayet avukat alacaklının talebine bağlı kalacaktır, ve borçlu aciz vesikasına istinaden menfaat temin etmeleri mümkün olacaktır.
Sokakta kredi kartlarının dağıtıldığı bir dönemde herşey düşünülebilir. Nasıl olsa faizlerin yüksekliği, ve aciz vesikası gibi bir belgenin mevcudiyeti olduğu müddetçe burada bankanın zarar etmesi söz konusu olamaz. Sadece bir örnek olarak bankayı gösteriyorum şirketlerde olabilir.Bilmem belkide yanlış düşünmüş olabilirim.
Bence Aciz vesikasının verilmesi ile ilgili maddenin sadece iptal davası açılması hususunda geçerlilik sağlayacak şekilde değiştirilmesi, ve maliye açısından geçerli bir belge olarak kabul edilmemesi gerekir. Banka kredi verirken iyi araştırıp ona göre kredi versin aksi takdirde sonuçlarına katlansın zira bu tür hortumlamalar olduğu müddetçe hep vatandaşın sırtına bir yük olarak kalacaktır. Batık kredilerin sebeblerinden birisi de budur düşüncem bu doğrultuda dır. Farklı düşüncelerede saygım vardır.