Mesajı Okuyun
Old 20-06-2007, 13:08   #41
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın claw,

Baro beni desteklemiyor, ben kendi kanatlarımla uçana dek bana bir kaynak ayırmıyor, öyleyse meslek kuruluşunun yapmadığını, ben meslektaş adaylarımdan bekliyorum diyebilirsiniz, yalnız siz değil, zaten düzen bunu gerektiriyor.

Ama yüklenilecek bir merci aranıyor ve hak/adalet temelinde arayış, savaş veriliyorsa, bunun karşı tarafı mecbur olmadığı bir ödemeyi ihtiyariyla yapan avukatlar değil, mensubu olacağınız meslek örgütü olmalı. Stajyer avukatlar bu konuda veryansın etmeli ve çabalamalı.

Elbette aynı çalışmayı meslektaşlardan da beklemek gerekir. Aynı yollardan, aynı sıkıntılı süreçlerden geçtiğiize göre, bizden sonra aynı yoldan geçecek olanın yolunu aydınlatmak görev bilinci olmalı, ne yazık ki bu konuda, o sıkıntılı köprüyü geçtikten sonra kişisel olarak çaba sarfedenimiz de pek olmuyor, çünkü o köprüden sonra, avukat, kendini mesleğin gerçek sorunları içinde ve onlarla savaşırken buluyor. Peki, ortak sorunlarımızı, mesleğe dair uyuşmazlıklarımızı çözümlemeye talip olan barolar ve birlik nezdinde neler yapılıyor, işte asıl ona bakmalı.

Staj esnasında bana ücret ödüyor, ödemiyor, azdı, çoktu tartışmasını yakışıksız buluyorum. Ama bunun ayıbını da ne meslektaş adayında ne de meslektaşta bulamıyorum. Yukarıdaki paragrafta işaret ettiğim yerde buluyorum.

Stajyer avukatın , yanında staj yaptığı meslektaşına yegane yüklenmesi, staj dışına taşan isteklerle karşılaşması haline münhasır olmalı.

Yakınmak yararsızdır, kısırdır, anlamsızdır, kimseye yararı olmaz. Eyleme dayalı yakınma asıl anlamlı olan ve başarı sağlayan.

Saygılarımla...