Mesajı Okuyun
Old 01-03-2011, 13:12   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Üstad sizinle eski iş ortağımın müvekkili bir şirketin davası ile ilgili tecrübemi paylaşayım.
Müvekkil şirketin küçük hissedarları hakkında kamu davası açılması sebebiyle, şirket hakkında 1 yıl süre ile yasaklama kararı verilmişti. Karar sebebiyle hem ihalesi daha önceden alınmış, hem de ihaleye teklif verme aşamasında olan kamu kurumları sözleşme ve teklifleri feshederek teminatları irat kaydetmişti.

Müvekkil şirket Malatya'da, ihaleler Malatya'da olmasına rağmen Kamu İhale Kurulu yasaklama kararının iptali için Ankara İdare Mahkemesinde açtığım iptal davası lehime neticelendi ve 6 ay önce ortaklıktan ayrıldığımda dosyası henüz Danıştay'dan dönmemişti.

Ayrıca bu davanın haricinde ihaleyi yapan kamu kurumları aleyhine de teminatların irat kaydedilmesi kararlarının iptali talebi ile Malatya İdare mahkemesinde davalar açmıştım. İhalesi yapılmış ve sonradan iptal edilenden de lehime karar çıkmıştı. Diğerlerinden henüz bir sonuç çıkmadan işyerimden ayrıldım. Kanun gereği şirketin % 50'den fazla hissesine sahip kişi hakkında dava açılması halinde yasaklama kararı verilecek iken, hakkında dava açılanların hisse oranları düşük olduğundan lehime kararlar çıkmıştı. Bu benim tecrübem, kesin doğrudur demiyorum. Çalışmalarımın üzerinden de 4-5 yıl gibi bir zaman geçti. Size kolay gelsin.