Mesajı Okuyun
Old 20-01-2010, 14:26   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan kemal çelik
Üstadım,
aynı şeyi söylüyoruz.Benim dikkat çekmek istediğim husus şudur; avukat siz bunu yapmışsınız şeklinde bir ifade kullanamaz. Fakat, makul bir sınırda kalmak kaydı ile; meslek kurallarına göre avukatın değerlendirmesi ile; müvekkilimin beyanına göre şu hadiseler olmuş ve hakkınızda suç duyurusunda bulunmak zorunda kalacağımız... gibi ifadelert tabii ki gayet normaldir. Burada önemli olan avukatın değerlendirmesi. Ne yazık ki elimde künyesi yok fakat şöyle bir yargıtay kararı okumuştum; avukat dosyaya bir ihtar koyuyor. Güya karşı tarafa ihtar çekilmiş, fakat böyle bir ihtar hiçbir zaman gönderilmemiş. Davalı ihtarı dava dosyasından ilk kez görüyor ve davacı ile vekilini şikayet ediyor ve ceza veriliyor, yargıtay da onaylıyor. Yargıtay şunu diyor; sen bir avukatsın bu ihtarın üzerinde ne faks ibaresi var, ne noter ihbarı ne de sair bir şey. Bir avukatın zekası ve mesleki bilgi ve deneyiminden bu ihtarın muhataba tebliğ edilmediğini anlaman beklenir. Aynı şekilde biz avukatlar birine, sanki biz de tanık ve vakıfmışız, olay anında biz de şahit olmuşuz gibi iddia edemeyiz.

Sayın meslektaşım,

Bahsettiğiniz Yargıtay kararında "olmayan ihtarnameyi dosyaya sanki varmış gibi koymak sahtecilik suçuna bile vücut verebilir ve o ciddi bir suçtur. Bu olayın sorudaki ihtarla pek ilgisi de olamaz diye düşünüyorum.

Neyse konu anlaşıldı. Teşekkürler üstadım.

)