Mesajı Okuyun
Old 29-09-2007, 13:29   #7
Av.Adem Eyidoğan

Sayın Yavuz'un görüşlerine aynen katılıyorum. Aynı görüşü desteklemek açısından Yargıtay Kararlar Dergisinin Ağustos 2004.8.sayı sayfa 1216 sayısında yayınlanan 8.Hukuk Dairesinin 30.10.2003 tarih ve 2003/7247-6957 E-K sayılı kararını zikretmek istiyorum.
Kararda aynen 'TMK.nun 713/2 maddesindeki yollama ile bu tür davalar aynı maddenin 1.fıkrasındaki koşullara tabidir.Başka bir anlatımla,bu hükme dayanılarak açılan iptal ve tescil davaları zilyetliğe dayanılarak açılan tescil davalarına benzer.Harç yargılama gigerlerive avukatlık ücreti bakımaından aynı esaslara tabi olan davalardır.Bu tür davalar nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın davacı geriye kalan harçtan sorumlu olup,yargılama giderleri ve avukatlık ücreti de davalıya yükletilmez....' demektedir.
Buna göre 713/1 ve 713/2 ye göre açılan davalar tüm yönlerden özelliklede zilyetlik sartları süresi.niteliği yönünden aynı şartlara tabidir diyebiliyoruz.
Bana göre de eskiM.K 639/2 maddesine göre verilen Yargıtay içtihatlarının yeni M.K 713/2 düzenlemesi açısından uygulama yeri olmayacağı kanaatindeyim.
Katkıda bulunan tüm saygıdeğer meslektaşlarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum.