Mesajı Okuyun
Old 28-09-2007, 13:43   #5
Yücel Kocabaş

TMK 996 maddesinin kenar başlığı " kazandırıcı zamanaşımından yararlanma"
şeklinde olup, burada 713 md.sinin 1 ve 2. fıkraları yönü nden bir ayırım yapılmadığından bu hükmün 713/2 maddesine de uygulanacağı açıktır.

eklemeli zilyetlik tapusuz taşınmazların iktisabında uygulanır tapulularda uygulanmaz diye bir içtihata veya kurala rastlamadım.

Yalnız, A.Rızae Düzceer Kazandırıcı Zamanaşımıyla Taşınmaz İktisabı 1984s. 491 de, " Bir taşınmazdan tapu ile pay iktisap eden kimse , diğer paylar hakkında kazandırıcı zamanaşımıyla iktisap iddiasında bulunamaz. Çünkü tapuya değer vererek iktisapta bulunmakla , o güne kadar olan zilyetliğin malik sıfatıyla geçmediğini kabul etmiştir " diyerek özet halinde bildirdiği HGK 20.02.1971 T. 1967/8-236 E. 90 K. ve 30.06.1971 T. 1967/8-500 E. 422 K. sayılı ilamlarını örnek olarak vermektedir.

Demek ki, böyle bir kuralda varmış . Fakat bunun somut olaya uygulaması nasıl olur. ( somut olayda pay satımı baba ile oğul arasında olmuş, babanın sadece payını kullanmayıp tamamını kullandığını ve babanın malik sıfatıyla kullandığını bilmektedir. Üstelik taşınmazın tümü kendisine teslim edilmiştir. Alıcı bana göre burada sadece tapuya bakarak pay satın alan yaba ncı bir şahıs konumunda değildir. Diğer payların hukuki kıymetini muhafaza ettiği şeklinde bir kanı kendisinde oluşmuş sayılamaz. ) onu değerlendirmek gerek diye düşünüyorum.

Saygılarımla.