Mesajı Okuyun
Old 09-06-2007, 11:45   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Mahkemenin, TMK.m.348/2 'deki nedenlerle velayet altındaki çocuk hakkında vesayet ihbarında bulunduğu anlaşılıyor.

Alıntı:
Madde 348 - Çocuğun korunmasına ilişkin diğer önlemlerden sonuç alınamaz ya da bu önlemlerin yetersiz olacağı önceden anlaşılırsa, hakim aşağıdaki hallerde velayetin kaldırılmasına karar verir:

1. (Değişik bent: 01/07/2005 - 5378 S.K./38. md.)(*) Ana ve babanın deneyimsizliği, hastalığı, başka bir yerde bulunması veya benzeri sebeplerden biriyle velayet görevini gereği gibi yerine getirememesi.

2. Ana ve babanın çocuğa yeterli ilgiyi göstermemesi veya ona karşı yükümlülüklerini ağır biçimde savsaklaması.

Velayet ana ve babanın her ikisinden kaldırılırsa çocuğa bir vasi atanır.

Kararda aksi belirtilmedikçe, velayetin kaldırılması mevcut ve doğacak bütün çocukları kapsar.

Bu durumda ilk sorunuzun yanıtına yanıt olumsuz. Velayet görevini yerine getir-e-medikleri için velayet hakları kaldırılan ne anne ne de babanın vasi olarak atanması düşünülemez.

İleride anne veya baba yeniden velayet talep edebilir mi?

TMK nın vesayetin sona erdirilmesini düzenleyen hükümleri, "küçükler, hükümlüler ve diğer kısıtlılar" şeklinde üç bölüme ayırarak konuyu düzenlemiş.

Küçüğün vesayetini düzenleyen 470. m ye bakarsak, vesayetin ortadan kalkmasının tek nedeni, çocuğun reşit olması gibi görünüyor. Küçükler için özel madde düzenlemesi varken, vesayetin koşulları oluştuğunda kaldırılabilmesi için diğer kısıtlıların durumunu düzenleyen (472/2) madde uygulanabilir mi? Koşullar sağlandığında neden olmasın diye düşünüyorum açıkçası, ancak emin olamadım. Ağır basan düşüncemse olmalı şeklinde.

Vesayetin kaldırılması SHM nin, velayetin düzenlenmesi ise AHM nin kesin yetkisinde. İki davanın ayrı ayrı açılması gerekecek, bu halde hangisi önce hangisi sonra açılacak.

Sanıyorum önce velayetin düzenlenmesi AHM den istenip (bu arada vesayet makamına ihbarda bulunularak çocuğun vasisinin de davaya katılması sağlanmalı), akabinde vesayet makamına müracaat edilerek, AHM de açılan dava gerekçe gösterilerek ve değişen koşullar kanıtlanarak, vesayetin 472/2 deki koşulların sağlandığı gerekçesiyle kaldırılması istenecek, SHM kararını verdikten ve vesayetin kaldırılması hükmü kesinleştikten sonra da AHM önce geçici velayet düzenlemesi yapıp, kararıyla birlikte de velayeti takdir ve tayin edecek.

Böyle olmalı diye düşünüyorum.

Saygılarımla...