Mesajı Okuyun
Old 08-05-2007, 15:26   #4
faruksa

Bu konudaki görüşlerinizi paylaşmakla birlikte yakın zamanda tüketici hakem heyetinde başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.Bankaların Hesap işletim ücreti adı altında yılda iki kez kestikleri ücret ile ilgili olarak tüketici hakem heyetine başvurdum.
Tüketici hakem heyetindeki raportor başvurumun bir anlamının olmadığını daha önceki bir avukatın başvurusunu reddediklerini ve redde ilişkin kararı gösterdi.Başvurumdaki karar örneklerini gösterdim.Ağız değiştirdi.
Hayretle karşıladığım bu durum karşısında bende başvurumu alın ve reddedin dedim.Şaşkınlıla raportoru dinledim.
Raportor ise zaten bu tür başvuralar ülke genelinde tüketici aleyhine sonuçlanıyor bu yüzden vatandaşların başvurularını almıyoruz.Özellikle avukatların başvurularını alıyoruzki eğer avukatlar lehine karar çıkartırsa,raportorun deyişiyle sıradan vatandaşlarında lehine sonuçlanır deyip yorumladı.
Özetle kanunen tanınan başvuru hakkını kısıtlayan adamına göre başvuru kabul eden hiçbir hukuki kimliği olamayan bu heyet ve üyelerinin anayasa aykırılığı su götürmez bir gerçek.Ve belirli bir limitin altına bu heyete başvurma zorunluluğuda kabul edilemez.