Mesajı Okuyun
Old 26-06-2018, 09:25   #4
ATB

Alıntı:
Yazan Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA
sn. ATB,

HMK'nun 367/2. maddesi gereğince "aile ve şahsın hukuku ile ilgili hükümler kesinleşmedikçe takibe konu edilemez." Yargıtay kararlarına göre, (böyle bir karar incelediğimi çok net hatırlıyorum) Boşanma kararının "fer'i" olan tazminatlar da aynı kurala tabidir, icra takibine konu edilebilmesi için boşanma hükmünün kesinleşmesi gerekir. Yani boşanma hükmü kesinleşmiş ise Yoksulluk nafakası, iştirak nafakası, maddi ve manevi tazminat gibi fer'ilerin infaz edilmesi için ayrıca kesinleşme aranmaz. Yoksulluk nafakası kararını ilamlı icraya konu edebilirsiniz. Talep başlangıç tarihi ise " yoksulluk nafakası kararının verildiği" karar tarihi olacaktır.

Merhaba öncelikle ilginize teşekkür ederim. Sizin verdiğiniz bilgilerle aynı kanaatte olduğum için aynı uygulamayı yaptım. Boşanma davası kesinleştiği için tedbir nafakası kesinleşme tarihi ile sona erdi. Yoksulluk nafakası miktarı ise yargıtay kararının bozulması ile belirlendi. Bu sebeple boşanma davasının kesinleştiği tarih itibariyle yoksulluk nafakasını hesaplayıp ilamlı takip yaptım. Şikayet ettiler. Şu anda konu merci hakimliğinde. Sizde konuya destek olacak yargıtay kararı varsa ulaştırırsanız memnun olurum. Selamlar. Av. Ahmet Tevfik BOZÖMER