Mesajı Okuyun
Old 25-06-2018, 14:49   #3
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Alıntı:
Yazan ATB
Merhaba Üstadlar.
Yoksulluk nafakası yönünden benim içiin ilk olan bir konuyu payalaşıp desteğinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.Karşılıklı boşanma davası açtık. Mahkeme boşanma kararı ve sadece müşterek çocuğa 300tl iştirak nafakasına hükmetti. Velayeti de anneye verdi. Yoksulluk nafakasını reddetti. Boşanma kararını taraflar temyiz etmeyerek kesinleştirdi. ( Boşanmanın kesinleşme tarihi 27.03.2015 ) Yoksulluk nafakası ile iştirak nafakası talebimizden dolayı biz ,velayet yönünden baba tarafı temyiz etti. Yargıtay sadece yoksulluk nafakası yönünden kararı bozdu diğerlerini ONADI. Yerel Mahkeme Yargıtay kararına uydu.Yoksulluk Nafakası için duruşma açtı. Neticeten 05.06.2018 tarihinde aylık 300tl olarak yoksulluk nafakasına hükmetti. Gerekçeli karar taraflara tebliğe verildi. Kararda " Mahkeme ilamının yoksulluk nafakası dışındaki kısımları kesinleştiğinden karar vermeye yer olmadığına, Davacı kadın lehine talep edilen yoksulluk nafakasının kısmen kabulüyle aylık 300tl yoksulluk nafakasının davalıdan alınıp davacıya verilmesine karar verildi."
Davalıl tedbir nafakasını boşanma kararının kesinleşmesiyle bugüne kadar ödemedi.

1- Yoksulluk nafakasını, yeni verilen karar sebebiyle (Boşanma kararı kesinleştiği için) ilamlı takip olarak icraya koyabilirmiyim.
2- Yoksulluk nafakasını (Boşanma kararı kesinleştiği için)boşanmanın kesinleştiği tarih olan 27.03.2015 tarihi itibariyle ilamlı olarak icraya koyabilirmiyim. Bu konuda düşüncelerinizi varsa uygulamanızı bekliyorum.Selamlar Kolay gelsin.

sn. ATB,

HMK'nun 367/2. maddesi gereğince "aile ve şahsın hukuku ile ilgili hükümler kesinleşmedikçe takibe konu edilemez." Yargıtay kararlarına göre, (böyle bir karar incelediğimi çok net hatırlıyorum) Boşanma kararının "fer'i" olan tazminatlar da aynı kurala tabidir, icra takibine konu edilebilmesi için boşanma hükmünün kesinleşmesi gerekir. Yani boşanma hükmü kesinleşmiş ise Yoksulluk nafakası, iştirak nafakası, maddi ve manevi tazminat gibi fer'ilerin infaz edilmesi için ayrıca kesinleşme aranmaz. Yoksulluk nafakası kararını ilamlı icraya konu edebilirsiniz. Talep başlangıç tarihi ise " yoksulluk nafakası kararının verildiği" karar tarihi olacaktır.