Mesajı Okuyun
Old 23-07-2011, 11:22   #12
Av.AAO

Alıntı:
Yazan özden1789
öncelikle merhaba. biraz baş ağrıtıcı bir sorunumuz var sizlerle paylaşmak ve görüşlerinizi almak istedim.
Müvekkil adına başlattığımız icra takibinde alacak miktarı olan 70,000,00 TL maddi hata sonucunda 7,000,00 TL olarak gösteriliyor ve bu miktar üzerinden takip giriliyor.Takip başlatıldıktan itibaren 1 saat içerisinde borçlu hiç vakit kaybetmeden icra dairesine gelerek hatalı girilen 7,000,00 tutarlı meblağı ödeyip SENET ASLINI icra dairesinden alıyor. Neticede tarafımızca maddi hata farkediliyor, ayrı bir talep açılıp kalan mıktar için takıbe devam etmek ıstesek de müdürlük talebi red ediyor. Akabınde;
-Müdürlüğün red işlemine karşı icra mahkemesinde iptal davası açtık. (bu dava sonucu olumsuz görülmekte)
-kalan 63.000,00 TL üzerinden ilamsız takip açtık ve borçlu itiraz etti. İptal davası açacağız. Bu durumda;olayda
1. İcra müdürlüğünün senet aslını alacaklı ya da vekilinin haberi olmaksızın borçluya teslimi mümkün müdür?( ki olayda maddi hata olduğu açıktır.)
2. 6098 S.lı Türk Borçlar Kanunu 103. Maddesinde geçen "Borcun tamamı ödenmemiş veya borç senedi alacaklıya başkaca haklar da vermekte ise borçlu, ancak makbuz verilmesini ve ödemenin borç senedine işlenmesini isteyebilir." hükmüne dayanılabılır mı?
Olayı açıklığa kavuşturacak ve itirazın iptali davasında bize dayanak olabilecek Yargıtay Kararlarına ve sizin görüşlerinize ihtiyacım var. Şimdiden tesekkur ederim.

not: maddi hatalı açılan icra takibinde fazlaya ilişkin haklarımız saklı tutulmuştur.

Ben şunu anlayamadım. Takip başlatıldıktan 1 saat sonra nasıl ödeme yapılabilmiş? Takipten nasıl haberi olmuş, yoksa icra müdürlüğünden haber mi alınmış