Mesajı Okuyun
Old 26-03-2007, 04:10   #27
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan İki defa azil, vekalet ücretinin tespiti!

Sayın D'arc;

Tartışma biraz karıştı.

Eminim ki siz de benim gibi avukatlık yasasını ve tarifereleri okuyorsunuzdur.

Ben yarın hükümleri numaraları ile de yazarım. Ancak şu konuda anlaştık mı? Avukatlık ücreti üzerinize alınan hizmetin sonuna kadar götürülmesi karşılığında ödene bir ücrettir. (Bunun asgari ücret veya anlaşmalı ücret olmasının konumuz açısından önemi yok)

Hizmetin bir aşamasında azledildiniz. Müvekkiliniz de size kararlaştırılan ücreti ödedi. Başka bir avukat/vekile vekaletname verdi. Sonra geldi size ben bu işi sizin takip etmenizi istiyorum dedi. Burada davranış biçimleri neler olabilir:

1- Sizinle aramızdaki güven ilişkisi zedelenmiştir. Bu davayı kabul etmiyorum.
2- Sürdürürüm ama şu kadar ek ücret isterim diye bir sözleşme.

benzeri bir kaç yol olabilir. Kuşkusuz ki benim düşünmediğim nedenler ve öneriler olabilir.

Gelmek istediğim yer şurası:

Siz .... sayılı davanın takibi için bir ücret konusunda anlaştınız ve haksız olarak azledilip anlaştığınız ücreti aldınız.

Sorunun 1. aşaması bu

2. Bir avukata vekalet verildi sonra o da azledildi, Bence hak kazanır (Çok uzun tartışmaya girmek ve tartışmayı dağıtmak istemiyorum) O da azledildi Size yeniden vek. çıkarıldı ve siz de duruşmalara girmeyi üstlendiniz.

Burada verdiğiniz hizmet (dosyadaki savunma hizmeti) değişti mi?
a- değişti ise neden (sayın Yolaç'ın da söylediği gibi)yeni bir sözleşme yapmadınız?
b- Numarası belli olan bir dosyaya hizmet vereceksiniz ve bunu gönüllü olarak (bu kadar olaya rağmen) yapacaksınız. Peki siz hangi hakla bu benim vermeyi vaad ettiğim hizmet değildir, size bir şey söylemedim ama ayrı ücret isterim diyebileceksiniz?
c- Tartışmada yanlış bir nokta var:
Azil ile vekalet ilişkisi biter. İki defa azil, iki defa vekalet ücreti alacağı doğurmaz, vekalet ücretinin tespiti vekalet ilişkisine göre değil, bu ilişkiye daynılarak yapılan işe göre belirlenir. Vekil de vekalet ilişkisine dayanarak yaptığı iş için ücret isteyebilir. Yani Konyalı'nın da belirttiği gibi ücret isteme hakkını doğuran vekalet ilişkisi değil vekil olarak yapılan "iş"tir.

Şimdi öze geldiğimizde;

1- Siz bir dosya takibini üstlenmişsiniz (Sonuna kadar takibi üstlenerek)

2- müvekkiliniz "arkadaş ben anlaştığım ücreti ödüyorum sanin bu da ile ilgilenmeni istemiyorum"demiş

3- dava başka bir avukata gitmiş ve o da haksız bir biçimde azledilmiş

4- dava yeniden size geldi ve tertışma başladı
a- Aramızdaki güven ilişkisi sarsılmıştır. Ben bu davaya bakmam dediniz mi?
b- eski ilişki bitmiştir. Ben bu davaya bakmak için ... TL isterim dediz mi?

Ortada anlaştığınız ve sonuna kadar takip etmeyi üstlendiğiniz bir dava/takip vs. var. Ücretini peşin almışsınız (azil sırasında ödenmiş), sonra aşamadan sonra iş yeniden size gelmiş ve siz de hiçbir şey söylemeden işi üstlenmişsiniz.

Böyle bir durumda ayrıca avukatlık ücreti etik ve HAKKANİYETE UYGUN olur mu?

Saygılar