Mesajı Okuyun
Old 16-12-2023, 18:14   #3
oraksibel

Alıntı:
Yazan norrinradd
İcra hukuk mahkemelerinde istinaf sınırı 41.710,00 TL'dir. İcra hukuktaki itirazın kaldırılmasıyla birlikte görülen tahliye davasında 1 yıllık kira miktarı + takip miktarının 41.710,00 TL'yi geçmesi gerekiyor (Yargıtay 12. HD.,2020/7370 E. 2020/9703 K.). Sizin olayınızda sadece tahliye davası olduğu için itirazın kaldırılması davası olmadığı için, yıllık kira bedeli tutarı zaten 41.710,00 TL'yi geçiyor istinaf yasa yolu açık olmalıydı, yeni dönemlerle birlikte artış yaptığınız haliyle yıllık kira tutarını belki mahkeme bilmiyordur, sonuçta son yıl ödenen tutarı bilmiyor dekontları göremez resen, o yüzden takip dayanağı belge olarak kira sözleşmesinde kira başlangıcındaki artırılmamış ilk tutarı 12 ile çarpıp bulduğu tutar 41.710 altındadır demek ki o yüzden kesin vermiştir. Tehiri icra talepli istinaf başvurusunda bulunup, yıllık kira bedelinin 41.710,00 TL'yi geçtiğini de gösterin istinaf dilekçenizde. İstinaf dilekçeniz reddedilirse 1 hafta içinde bu kararı istinafa taşıyabilirsiniz. Yargılamanın yenilenmesi maddi anlamda kesin hüküm teşkil eden kararlara karşı başvuruluyor ancak icra mahkemesinin verdiği tahliye kararı maddi anlamda kesin hüküm teşkil etmediğinden yargılamanın yenilenmesi kurumuna başvurulamaz gibi duruyor mevcut kurallar çerçevesinde ancak Yargıtay'ın buna da istisna getirip getirmediğini bilmiyorum, araştırmaya vaktim olursa bu başlık altında paylaşırım.

Usulsüz tebligata gelecek olursak; tahliye kararı veren mahkeme herhangi bir taraf iddiası olmadan tebligatın usulsüzlüğüne ilişkin re'sen bir inceleme yapamaz (Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Esas No: 2019/11746 Karar No: 2019/14741). O yüzden kendisi gidip de bu sigortalı çalışan mı diye bakamayacağı gibi yüzde yüz görünüş itibariyle tebligatı usulsüz olduğunu görse bile usulsüz tebligat iddiası olmadığı için kendisi karar veremez usulsüzlüğüne. Bu yüzden usulsüz tebligat şikayeti yapmanız, tahliye kararı veren hakimin bağımsız bir şekilde o tebligattaki usulsüzlüğü araştırması anlamına gelecektir, belki o da usulsüz olduğunu düşünüyordu ama usulsüz tebligat itirazı olmadığından usulsüzlüğüne resen karar veremedi bilemezsiniz. Usulsüz tebligat şikayeti ise icra hukukuna özgü şikayet olduğu için icra hukuktaki kesinlik sınırı takip tutarına göre belirlenecek ve takip tutarınız 3.200 TL olduğu için yerel mahkemenin vereceği karar her türlü kesin olacak usulsüz tebligat şikayetinde bu yüzden usulsüz tebligat şikayet dilekçenizi çok düzgün, ayrıntıya boğamadan öz nokta atışı yapmanızı tavsiye ederim çünkü istinafı olmayacak sizin olayınızda (mesela hakimi emsallere boğmayın, 1-2 tane en nokta atışı emsali eklemeniz yeterli olacaktır).

Sayın norrinradd çok teşekkür ederim yanıtınız için. Usulsüz tebligat şikayetimde dediğiniz gibi çok dikkatli davrandım, umarım olumlu sonuç alabilirim. Tahliye kararına karşı da yargılamanın yenilenmesi yerine istinafa başvurmak bana da daha mantıklı geliyor. Vakit ayırdığınız için tekrar teşekkürler. 🙏🏻