Mesajı Okuyun
Old 08-05-2019, 13:12   #2
Av.Nur Banu Akpınar Esirci

Sayın meslektaşım,

Dediğiniz itiraz durumunu pratikte hiç tecrübe etmedim ama delil tespitinin ivedi olması gereği itiraz edilse dahi itiraz makamının çok gecikmeden karar vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Benim dikkat çekmek istediğim nokta ise başka. Proje uygun hale getirilmesi işinin kapsamı eser sözleşmesi olarak nitelendirilebilir mi? Eğer nitelendirilebilir ise TBK m.474'te "İşsahibi, eserin tesliminden sonra, işlerin olağan akışına göre imkân bulur bulmaz eseri gözden geçirmek ve ayıpları varsa, bunu uygun bir süre içinde yükleniciye bildirmek zorundadır.
Taraflardan her biri, giderini karşılayarak, eserin bilirkişi tarafından gözden geçirilmesini ve sonucun bir raporla belirlenmesini isteyebilir."

Bu madde gereğince doktrinde özel bir delil tespiti gerekçesi olduğu; bu nedenle HMK'da aranan şartların gerçekleşmesi gerekmediği, kanunun eser sözleşmesi için özel olarak eser sözleşmesi taraflarına böyle bir imkan getirildiği ifade edilmektedir. İtirazınızda ya da yeni talebinizde eğer ilişki eser sözleşmesi olarak nitelendirilebiliyorsa bu hükmü dikkate almanızı öneririm.