Mesajı Okuyun
Old 24-10-2008, 14:24   #3
Av. Fatih KARACA

Sn. Orator;

Başınıza gelen olaya çok üzüldüğümü belirtmek istiyorum. Çünkü bu tür davranışların, eksikliklerin mesleğimizin saygınlığını düşürdüğü gün gibi ortadadır. Ayrıca bu olayın münferit, bir daha rastlanılmayacak türden olmasını da umut ediyorum. Bu vesileyle, ben de tanık olduğum bir olayı aktarmak istiyorum.

Kadıköy Sulh Hukuk Mahkemesinde duruşma sırasının gelmesini bekleyen avukatların arasında, genç bir stajyer avukat dikkat çekiyordu. Her ne kadar insanları dış görünüşleri ile değerlendirmesek de, kıyafetinin çok da işine uygun olduğu söylenemezdi doğrusu. Bu esnada stajyer meslektaşımız ile duruşmaya karşılıklı girecek, tecrübesi her halinden ve özellikle de ağarmış saçlarından belli olan bir meslektaşımız ile dava konusu üzerinde konuşmaya başladılar. Stajyer arkadaşımızın sinirli hali, dosyaya hakim olmadığı, dosya hakkında bilgilenmediği/bilgilendirilmediği (hatta biraz da saygısız ifadelerde bulunduğu )anlaşılıyordu. Tecrübeli meslektaşımız kendisini bir bardak çay içmeye davet etti. Önceleri biraz dirense de, ısrar üzerine birlikte çay ocağına gittiler. On dakika sonra döndüklerinde, duruşma sırası da kendilerindeydi.

"Stajyer meslektaşıma (çay ocağında neler yaşandıysa ) bir haller olmuş, dünyanın en beyefendi insanı olup çıkmıştı. Önce hakime ve duruşmayı izleyen meslektaşlara, dış görünüşü için kusura bakmamalarını, duruşmaya bir arkadaşının evinden geldiği için sakal traşı da olamadığını söyleyerek özür diledi. Dava hakkında da yeterince malumatı olmadığını aktardıktan sonra, beyanda bulunmak için süre istedi. Bu duruma en çok davacı vekili olan meslektaşımız sevinmiş görünüyordu; çünkü gülümsüyordu. Duruşma bitiminde el sıkışırken stajyer avukatın, tecrübeli meslektaşına mahcup şekilde, bir şeyler söylediğini herkes duymuştu. Aynen şöyle demişti :
-Size çok teşekkür ederim. Bugün bana çok faydalı ama tokat gibi bir nasihat ve uyarıda bulundunuz. Kulağıma küpe olsun."

Keşke birlikte bir bardak çay içmeye fırsatınız olsaydı.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA