Mesajı Okuyun
Old 02-09-2008, 14:10   #5
Av.Nazlı Yolaç

Bu tür programlara çıkan farklı meslek mensubu kişiler de, maalesef kendi meslek etiğine uygun olmayan davranışlarda bulunabiliyorlar. Psikologlar da aslında meslek etiğine uygun olmayan çözüm önerileri getirebiliyorlar, doktorlar da canlı yayında görmediği hastayı tedavi etmeye kalkışabiliyorlar. Medyanın büyüsü, medyatik olmanın getirdiği ayrı bir dürtü oluyor sanki insanlarda, ve izlerken aynı eleştirel duygu oluşuyor içimde.
Bahsettiğiniz programı izlemedim, hatta bu sene başladığını söylediğiniz şeklini de izlemedim, ama geçen senelerde müge hanımın programına rastladığım oldu ve programına çıkardığı meslek mensuplarından beklentisi ve yönlendirişi de reyting getirici davranışlar olduğu izlenimi yerleşti kafamda. Ancak bizim meslekdaşımız bir kişinin bu şekilde programda yer almasına üzüldüm gerçekten. Mesleğimiz adına tabi...

Sn.Av.Barış;
Alıntı:
Aynı kişi sizin büronuza gelse sizde aynı şeyleri söylerdiniz
söyleminiz de beni oldukça üzdü. Bu sözleriniz, sizin de aynı şekilde davranacağınızı mı gösteriyor? Yani buradaki tek yanlışın hakimle konuşmak kısmı olduğunu mu düşünüyorsunuz gerçekten? Zira bir avukatın bırakın milyonların önünde, canlı yayında, müvekkili ile yaptığı özel görüşmede bile yasaya ve gerçeğe aykırı bir durumu oluşturarak hukuki yardımda bulunmayı teklif etmesinin de en azından meslek etiğine aykırı olduğunu ayrıca "davanı alırım hallederim, para da almam" demesinin de tüm avukatlık hukukuna aykırı olduğunu gözden kaçımamamız gerektiğini düşünüyorum.
Alıntı:
Bence avukat arkadaş canlı yayında olduğunu unutmuş
yaklaşımıza ise yürekten katılıyorum. Artık kendini nasıl kaptırdıysa olaya

Bununla birlikte Sayın meslekdaş barbhax'ın dediklerine de yüzde yüz katılıyorum ve bu konunun tartışma yerinin İstanbul Barosu olması gerektiğini düşünüyorm. Ben de programı izlemedim ama izleyen arkadaşımızın bu konuda baroya ihbarda bulunmasını desteliyorum.