Mesajı Okuyun
Old 13-03-2008, 11:24   #25
Av.Ömer KAVİLİ

Sayın meslektaşlarım,
Savcılık ifade alma aşamasında CMK.5271.149/2 uyarınca mesleksel dayanışma amaçlı olarak zamanını ayırıp emek harcayarak savcılığa kadar gelen değerli meslektaşlarım ve dostlarımdan 15 avukat ifade sırasında dışarı çıkartılmıştır; yasa gereği !

Baro bölge temsilciliği odasında ve her yerde anlattığımız olaylarla ilgili ayrıntıları ve muhataplarımın duruşma sırasındaki tutumlarını ve bizim savunma makamı olarak tutum ve sözlerimizi, duruşma tutanağında cümle sonundaki nokta ile diğer cümle ilkharf arasında dünya kadar söz ve olay olduğunu ve fakat onların duruşma tutanağına yazdırılmamış olduğunu ve diğer konu başlarını anlattım.

Ayrıca, Havana Kuralları ve Pekin Sözleşmesi uyarınca, ortada suç sayılacak bir eylem olmadığından bizim hakkımızda salt avukata baskı amacıyla başlatılan bu araştırma ve soruşturmaya derhal son verilmesini istedik.

Söz verip koşulları uygun olduğundan gelebilen ve koşulları uymadığından gelemeyip yüreğindeki sevgisini yollayan arkadaş, dost ve meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimle.

Savunma muhaliftir.

Ömer KAVİLİ - 0532 322 00 23
Hukukçu

" Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK!!! "

AVUKATLAR AVUKATI SAVUNUYOR

Mahkemeye Hakaret ettiği iddiası üzerine Adalet Bakanlığınca hakkında Soruşturma izni verilen İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Yürütme Kurulu üyesi Av.Ömer KAVİLİ, meslektaş dayanışması içinde Kadıköy Adliyesinde ifade verdi.

Türkiye Barolar Birliğini temsilen Genel Sekreter Av.Güneş GÜRSELER, İstanbul Barosunu temsilen Av.Ömer YASA ve İstanbul Barosu Kadıköy Temsilcileri adına Av.Coşkun KARAKAŞ, müdafi sıfatıyla Cumhuriyet Başsavcı Vekilinin ifade almasında hazır bulundular. İfade Tutanağına adları yazılan 12 avukat ise CMK.149/2 maddesi gereğince huzurdan çıkarıldılar.

İşlem bittikten sonra açıklama yapan Av.Ömer KAVİLİ, Bir Avukatın Eski Pendik Cumhuriyet Başsavcısına iftira ettiği iddiasıyla görülmekte olan davada Mahkemeye hakaret ettiğinin iddia edildiğini belirtti. KAVİLİ’nin açıklamasına göre Adalet Bakanlığı tarafından soruşturulmasına izin verilen iddia şöyle özetlenmektedir:

“...mahkeme kürsüsüne doğru yürüyüp Hâkim ve Cumhuriyet Savcısına el kol hareketleri yaparak yüksek bir sesle “siz duruşmaya saat 10:00 olmadan başladınız, ayrıca duruşmaya gelen avukatların isimlerini yazdırırken meslektaşıma ayağa kalk dediniz. Hangi hakla meslektaşımı ayağa kaldırıyorsunuz? O zaman Savcı Bey de ayağa kalksın, Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devletidir. Yargıç tarafından sözlerimizin değiştirilerek yazıldığını gördüğümüz için sözlerimizi bizzat ve aynen yazdırmak istiyoruz.” Şeklinde sözler söyleyip bunları tutanağa geçirttikten sonra “Duruşma usul ve yasalara aykırı olarak yapılıyor. Hukukun ayaklar altına alındığı, yargılama kurallarının çiğnendiği böyle bir faaliyeti adil yargılama hakkını ihlal niteliğinde gördüğümüzden kişisel ahlak ve onurumuz ve avukatlık meslek kuralları çerçevesinde duruşmayı terk ediyoruz” diyerek salondan ayrıldığınız iddia edilmektedir.”

Olay hakkında görevli Cumhuriyet Başsavcı Vekiline ifade veren Av.Ömer KAVİLİ yaptığı açıklamada, “Türkiye Barolar Birliği ve İstanbul Barosunun olaya önem vererek meslek dayanışması içinde üst düzeyde benim yanımda olmaları, mesleğimizin bağımsızlığı ve her bir avukatın meslek örgütünün bir parçası olduğunun bilinmesi bakımından önemlidir. Bu bakımdan örgütümle gurur duyuyorum. Sayın Başsavcı Vekiline olayı tüm ayrıntıları ile anlattım ve müdafilerimle birlikte tüm kanıtları da kendilerine teslim ettim. Dilerim olayda kimin kusurlu olduğu kısa sürede ortaya çıkar.” demiştir.

Bir Cumhuriyet Başsavcısının, “kendisine hakaret ettiğini iddia ettiği” bir avukat ile ilgi şikayetinin yargılanması sırasında, bu kez “avukatı savunan avukatlara” karşı hasmane davrandıkları ileri sürülen duruşma yargıcı ve duruşma savcısının şikayetlerinin anlamlı olduğunu söyleyen hukukçular, Adalet Bakanlığının ön araştırma yapmadan avukat hakkında alelacele soruşturma izni vermesini de sakıncalı bulduklarını dile getirmektedirler.