Mesajı Okuyun
Old 26-11-2012, 10:56   #5
ersintoker

Varsayılan Bir Dünya Kadın

Kadınlar vardır

Dün İstiklal’in orta yerinde kadınlar vardı,,, dünyanın her yerinde olduğu gibi,,, Kürt kadınlarını gördüm önce,,, başlarında beyaz tülbentleriyle,,, zılgıtlar ve türküler eşliğinde halaya durmuşlardı,,, “Jin jiyan azadi!”,,, sonra feminist gruplar geldiler, mor renkleriyle bağırarak,,, “Kadına karşı şiddete son!”,,, tuhaftır,,, aynı anda Genç Türk pankartıyla peydah olan grubun içindeki kadınlar ise,,, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye slogan atıyorlardı…

Dün, “Kadına Karşı Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü”nde yine sokaklarda, meydanlardaydı kadınlar,,, evde, işte, sokakta, hayatın her alanında, erkek egemenliğinin kendilerine yönelik şiddetine karşı seslerini yükseltmek için…

Onları tanıyordum,,, eşlerinden, sevgililerinden gördükleri şiddetin yarattığı travmalardan geçip gelmişti çoğu…

Onları tanıyordum,,, karşı durmaları bir nebze alıyordu acılarını,,, ama sesini duyuramayıp, sessiz kalanları da vardı,,, içimizde büyüyen bir yara gibiydiler…

Onları tanıyordum,,, Mamak, Metris; Diyarbakır ve diğerlerinde olmak üzere 12 eylül zindanlarında ve sonrasında,,, bedenlerine ve ruhlarına yapışan işkencelere değil sadece,,, iktidara,,, onun da ötesinde egemenliğin erkekliğine de direnmişlerdi…

Onları tanıyordum,,, aynı saflarda yer alan erkeklerden gördükleri şiddet, acıtmıştı en çok içlerini…

Onları tanıyordum,,, ama ne kadar?..